Vyhledání ulice (místa)ve Šternberku v roce 1.sv.války (1914-1918)

Text dotazu

Prosím o sdělení, kde se dnes nachází a pod jakým názvem bývalá ulice s názvem " am Graben " ve Šternberku - roky 1914-1918 a jak se jmenuje dnešní ulice ve Šternberku, kde byl v době okupace tzv.berní úřad .Děkuji za informaci .

Odpověď

Dobrý den,

jedná se o ulici Přikopy.

Nejstarší známý název: "am Wassergraben", Am Graben (1653-1682)

1924-1938: Příkopy - Am Graben

1938-1945: Am Graben

1945-2016: Příkopy

Ulice za zadním traktem budovy Základní umělecké školy (Olomoucká 3), vyúsťující na Olomouckou třídu zleva před sousední ulici Obloukovou - poblíž parčíku u kostelíčku Nejsvětější Trojice.

Název připomíná vodní příkop, který kdysi procházel městem jako "voda". Otevřený městský vodní kanál (Wassergraben) protékal od Horního mlýna pod hradem a byl později  (pravděpodobně k roku 1809 nebo až v roce 1913) po celé své délce až po ústí do Sitky zaklenutý.

Co se týká polohy berního úřadu, kolega z archivu nám zaslal následující odpověď:

"nahlédl jsem do zlomků spisů šternberského landrátu, které jsou u nás uloženy, ale jeho přesnou adresu (ani adresu berního úřadu) jsem bohužel nevypátral. Domnívám se ale, že landrát jako nástupce bývalého okresního úřadu sídlil v jeho úřední budově, která po válce až do roku 1960 ještě sloužila ONV ve Šternberku. Jednalo se o budovu současného gymnázia pod farním kostelem, kde pravděpodobně sídlil i berní úřad. Gymnázium se do této budovy nastěhovalo až po zrušení šternberského okresu v roce 1960."

Současné šternberské gymnázium sídlí na Horním náměstí, v letech 1938-1945 neslo název Liechtensteinplatz.

Použité zdroje

HLŮZOVÁ, Vlasta. Šternberské ulice. 4., rozšířené a upravené vydání. Šternberk: vydáno vlastním nákladem, 2016. ISBN 978-80-270-1065-3.