Vyhláška zemského národního výboru v Praze ze dne 17. října 1946 č. 1-8-472/9-1946, o evidenci a označování psů evidenčními známkami

Text dotazu

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda nevíte, kde získat text této vyhlášky. Resp. kde získat Úřední list republiky Československé z roku 1946, ve kterém by údajně mohla být. Našel jsem zde "http://www.digitalniknihovn[…]ADmi%20zn%C3%A1mkami", že se jedná o částku 196 z 5. listopadu 1946, číslo 1940.

Případně, pokud by jste měli vyhlášku k dispozici, nevíte, co tam je napsáno? Zda se jedná o prodloužení, upřesnění nebo naopak zrušené této vyhlášky, která vznikla v roce 1940?

Nejsem právník, zajímám se pouze o historii psích známek a tato informace by mi velice pomohla.

Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

text zmíněné vyhlášky je opravdu obsažen v Úředním listu republiky Československé z roku 1946 (částka 196 z 5. listopadu, str. 1923-1924). Vyhláška byla vydána "v zájmu ochrany zdraví lidí i zvířat před vzteklinou a k jejímu zdolání". V paragrafu 1 jsou shrnuty následující informace:

- držitel psa musí každého psa staršího 8 týdnů přihlásiti do seznamu psů u příslušného místního národního výboru

- každé nabytí držby psa i změny v počtu a druhů chovaných psů anebo dosáhne-li pes stanoveného stáří 8 týdnů, musí být hlášeno místnímu národnímu výboru do 48 hodin

- místní národní výbor vede seznam, kde je uvedeno jméno a číslo domu držitele psa, pohlaví, popis psa, číslo přidělené evidenční známky, den přihlášení, příp. den odhlášení psa

- evidenční známky opatří místní národní výbor a vydá je za náhradu hotových výloh držitelům pří hlášení psů

- na každé známce je uvedeno: název příslušného okresního národního výboru a obce, kde je pes zapsán v seznamu a běžné číslo seznamu psů

- každý pes starší 8 týdnů musí známku trvale nosit

- cizí nebo zatoulaní psi musí být chyceni a odevzdáni na 15 dnů do pozorování pohodnému, jinak takoví psi musejí být bezodkladně utraceni, mrtvoly zajištěny a případ ihned oznámen veterinární úřadovně příslušného okresního národního výboru

Paragraf 2 oznamuje potrestání přestupků proti této vyhlášce podle ustanovení části VIII zákona č. 177/1909 ř.z. Podle paragrafu 3 se Vyhláška zemského úřadu v Praze ze dne 18. listopadu 1940, č. 496-1940 odd. 30 (Ú. l. č. 271/1940, bež.č. 827) tímto ruší.

Pokud byste měl zájem o přesné znění textu vyhlášky, je možné pořídit kopie vyhlášky, a to několika způsoby. Národní knihovna ČR má svazky Úředního listu republiky Československé dostupné v tištěné podobě přímo ve volném výběru ve Všeobecné studovně (https://www.nkp.cz/sluzby/dulezite-odkazy/studovny/vseob-stud) pod signaturou BMO VI K 005-1946/Částka 194-224, Č.249-297. Pro prohlížení knih, které jsou ve studovnách volně na regálech Vám postačí jednodenní vstupenka do studoven NK ČR, kterou je možné zakoupit v Hale služeb NK ČR (https://www.nkp.cz/sluzby/dulezite-odkazy/studovny/hala-sluzeb). Úřední list je také možné objednat k prezenčnímu studiu do studovny ze skladiště prostřednictvím elektronického katalogu NK ČR (https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000647906&local_base=NKC), tak máte jistotu, že je daný svazek ve studovně připravený na Vaše jméno a můžete si ho 1 týden ponechat v rezervaci. Objednávat dokumenty z elektronického katalogu mohou však pouze registrovaní uživatelé nebo uživatelé, kteří se v NK ČR předregistrují (https://www.nkp.cz/sluzby/chci-sluzbu/stat-se-ctenarem). Vyhlášku si pak můžete samoobslužně černobíle okopírovat na kopírce ve Studovně společenských a přírodních věd (https://www.nkp.cz/sluzby/dulezite-odkazy/studovny/stud-spol-prir-ved), případně si donést vlastní elektronické zařízení (např. digitální fotoaparát, mobilní telefon) a za určitých podmínek si zhotovit fotografie. Možnosti kopírování konkrétního dokumentu vždy určují pracovníci ve studovně.

V případě, že nemáte možnost navštívit Národní knihovnu osobně, je možné pořídit papírové kopie na objednávku, kterou je třeba zaslat do Oddělení referenčních a meziknihovních služeb NK ČR na adresu reference@nkp.cz. Kromě ceny za kopie jsou v takovém případě účtovány také poplatky za balné a poštovné, konkrétní informace by Vám již sdělili pracovníci našeho oddělení.