Vydávání čtenářských průkazů

Text dotazu

Prosím je povinností místní knihovny vydávat čtenářům nové průkazy (GDPR, se sedmimístným kódem), když o ně nemají zájem? Původní průkazy s osmimístným kódem si většina čtenářů vůbec nechtěla vyzvednout, pro provoz v naší knihovně průkazy nejsou nutné (čtenáři je občas ztráceli, event. zapomínali v knihách). Všechny původní průkazy s osmimístným kódem, které si klienti nevyzvedli, byly skartovány.
A nyní by klienti měli opět dostat průkazy nové, což samozřejmě obnáší spoustu vyplýtvaného papíru na tisk průkazů + laminovací fólie.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

 Váš dotaz jsme konzultovali s odborníky na knihovnickou legislativu.

 Povinnost vydávat čtenářům čtenářské průkazy stanovena není a existuje řada služeb knihovny, pro které není potřeba ani čtenáře registrovat.

 Na druhé straně knihovní zákon registraci čtenáře, respektive vedení evidence čtenářů předpokládá, viz § 4,, odst. 5.: Provozovatel knihovny je oprávněn požadovat úhradu nákladů vynaložených na administrativní úkony spojené s evidencí uživatelů knihovny.

 Typickou službou knihovny, pro kterou je registrace vyžadována, je absenční půjčování, kde vzniká při výpůjčce smluvní vztah mezi knihovnou a uživatelem, viz § 2193 a násl. Obč. zák. V tom případě knihovna vede evidenci uživatelů, se kterými uzavřela smlouvu o poskytování služeb. Smlouva je obvykle označována jako přihláška do knihovny, práva a povinnosti jsou pak blíže vymezeny v knihovním řádu. Účelem vedení evidence je krom poskytování služeb určených registrovaným uživatelům též ochrana knihovního fondu, která je další z důležitých povinností knihovny (§ 18). Povinnost péče řádného hospodáře zavazuje také knihovnu k důslednému vymáhání náhrad případných škod a smluvních pokut.

 https://www.skipcr.cz/

https://ipk.nkp.cz/homepage-ipk