Vydání publikace na flash disku

Text dotazu

Dobrý den, chci se optat, zda mohu vydat publikaci (v tomto případě metodiku) na flash disku a zda je nutné předat povinný výtisk a případně jakým způsobem.
Zároveň pokud budu chtít publikaci vydat online - jakým způsobem předám povinný výtisk?

Odpověď

Dobrý den,

vydat publikaci lze samozřejmě v jakékoli podobě, tedy i na flash disku nebo online. Pokud ovšem chcete vydávat publikaci na flash disku, upozorňujeme, že jim není přidělováno číslo ISBN. Hlavním důvodem je, že USB flash disky jsou méně trvanlivé a snadněji se vymaže jejich obsah.

Co se týče povinného výtisku, stávající legislativa (zákon č. 37/1995 Sb. o neperiodických publikacích a tiskový zákon č. 46/2000 Sb.) se týká tištěných publikací a elektronických publikací vydaných na pevném (hmotném) nosiči - tedy na CD, DVD nebo flash disku. U těchto dokumentů je povinnost odevzdat celkem 5 exemplářů - dva Národní knihovně ČR, jeden Moravské zemské knihovně v Brně, jeden Vědecké knihovně v Olomouci a jeden regionální povinný výtisk místně příslušné vědecké knihovně podle sídla vydavatele. Seznam těchto knihoven naleznete na http://www.nkp.cz/o-knihovne/odborne-cinnosti/doplnovani-fondu/adresy-odberatelu-pv

Ovšem na online elektronické knihy se prozatím povinný výtisk nevztahuje, takže u nich neexistuje žádná zákonná povinnost je Národní knihovně a ostatním knihovnám odevzdávat. Tento stav nám samozřejmě nevyhovuje a intenzivně se pracuje na nové podobě zákona, který bude reagovat na aktuální rozvoj elektronického publikování a určí přesná pravidla pro odevzdávání a distribuci elektronických knih a on-line dokumentů. Až bude schválen, budeme okamžitě veřejnost informovat.