Vydání publikace na flash disku

Text dotazu

Dobrý den, chci se optat, zda mohu vydat publikaci (v tomto případě metodiku) na flash disku a zda je nutné předat povinný výtisk a případně jakým způsobem.
Zároveň pokud budu chtít publikaci vydat online - jakým způsobem předám povinný výtisk?

Odpověď

Dobrý den,

 

vydat publikaci lze samozřejmě v jakékoli podobě, tedy i na flash disku nebo online. Pokud ovšem chcete vydávat publikaci na flash disku, upozorňujeme, že jim není přidělováno číslo ISBN. Hlavním důvodem je, že USB flash disky jsou méně trvanlivé a snadněji se vymaže jejich obsah.

 

Co se týče povinného výtisku, stávající legislativa (zákon č. 37/1995 Sb. o neperiodických publikacích a tiskový zákon č. 46/2000 Sb.) se týká tištěných publikací a elektronických publikací vydaných na pevném (hmotném) nosiči - tedy na CD, DVD nebo flash disku. U těchto dokumentů je povinnost odevzdat celkem 5 exemplářů - dva Národní knihovně ČR, jeden Moravské zemské knihovně v Brně, jeden Vědecké knihovně v Olomouci a jeden regionální povinný výtisk místně příslušné vědecké knihovně podle sídla vydavatele. Seznam těchto knihoven naleznete na http://www.nkp.cz/o-knihovne/odborne-cinnosti/doplnovani-fondu/adresy-odberatelu-pv

 

Ovšem na online elektronické knihy se prozatím povinný výtisk nevztahuje, takže u nich neexistuje žádná zákonná povinnost je Národní knihovně a ostatním knihovnám odevzdávat. Tento stav nám samozřejmě nevyhovuje a intenzivně se pracuje na nové podobě zákona, který bude reagovat na aktuální rozvoj elektronického publikování a určí přesná pravidla pro odevzdávání a distribuci elektronických knih a on-line dokumentů. Až bude schválen, budeme okamžitě veřejnost informovat.

 

 

 

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

05.09.2018 13:15

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu