vydání knihy vlastním nákladem

Text dotazu

Dobrý den, plánuji vydat knihu vlastním nákladem.
Jsem již domluvená s vydavatelstvím o tisku, přidělení ISBN a následného
zaslání povinných výtisků. Jak probíhá samotná distribuce a co je důležité
před ní zařídit? (čárový kód na knížce, zdaňování apod.) A mohu distribuci
obstarávat sama jako soukromá osoba bez formalit? Mnohokrát děkuji za
odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

pro nakladatele jsou užitečné následující knihy:

PISTORIUS, Vladimír. Jak se dělá kniha. Příručka pro nakladatele. Praha - Litomyšl: Paseka, 2005. ISBN 80-7185-774-2. Signatura NK ČR 54 H 254277.

V úvodu autor píše, že "kniha obsahuje profesní informace pro ty, kteří se chtějí věnovat vydávání knih...Má kniha je zamýšlena jako profesní příručka, a protože obsah vydávaných knih má s technologií jejich vydávání jen málo společného, čtenář se zde nesetká s jiným než technických popisem nakladatelstkého úsilí." V knize je např. uvedeno i jakým způsobem se stanovuje čárový kód (EAN). Odvozuje se od identifikátoru ISBN. Použití se řídí státními normami ČSN 770060, ČSN 770063. Z publikace se také dozvíte, co je třeba udělat po vydání knihy: oznámit agentuře ISBN jméno autora a titulu (lze i před vydáním), rozeslat 5 povinných výtisků apod. V této příručce lze také najít významné adresy na internetu, na nichž lze nalézt informace důležité pro knižní trh.

Další užitečnou pomůckou je kniha, přeložená z angličtiny, vydaná v USA:

WOLL, Thomas. Rukověť nakladatele. Řemeslo, věda, umění. Praha: Signeta, 2002. ISBN 80-902608-4-5. Předmluvu k českému vydání a faktografické glosy doplnil Jaroslav Císař. Signatura NK ČR 54 F 66426. Z této knihy se mimo mnoha dalších informací dozvíte, jak lze knihy distribuovat, jak řídit vlastní prodej apod.

Na stránkách Národní knihovny ČR najdete odkazy na informace pro nakladatele, doporučujeme obrátit se i tam http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Pro_vydavatele&submenu2=87 . Další cenné informace byste mohla získat ve Svazu českých knihkupců a nakladatelů http://www.sckn.cz/ .

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

25.07.2011 13:06

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu