Vydána X vydaná

Text dotazu

Dobrý den,
nejsem si jistá, která verze je správně nebo zda se liší v použití:

Kniha vydána k příležitosti úmrtí... X Kniha vydaná k příležitosti úmrtí...
Program vydán k příležitosti oslavy... X Program vydaný k příležitosti oslavy...

Děkuju za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

danou gramatickou problematiku rozebírá následující příspěvek: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=420

"Kniha (byla) vydána" je tvar využívající příčestí trpného a "kniha (byla) vydaná" je konstrukce s přídavným jménem. Obě možnosti se používají v závislosti na významu sdělení, zda chceme vyjádřit děj, výsledek, nebo vlastnost. Pokud tedy chcete vyjádřit výsledný stav, že kniha vyšla tehdy a tehdy, hodilo by se spíš užití opisného pasiva: "kniha byla vydána", "program byl vydán". Pokud potřebuje vyjádřit sdělení jen heslovitě, můžete použít obě varianty, avšak častěji by bylo např. "kniha vydaná u příležitosti oslavy."