Vsevolod Igorevič AVDIJEV

Text dotazu

Vsevolod Igorevič AVDIJEV se podle Ilustr.encyklop.slovníku Díl 1 narodil 1898. V roce vydání slovníku ještě zřejmě žil, neboť rok úmrtí nebyl uveden. Předpokládám, že se nedožil 110 let - dá se, prosím, zjistit rok (datum) jeho úmrtí? Děkuji mnohokrát.

Odpověď

Dobrý den, V. I. Avdijev zemřel v roce 1978 a to 9. května (http://annals.xlegio.ru/person/avdiev.htm). Narodil se 16. října 1898 (http://www.cesras.ru/pers/avdiev.htm).

S. D. Miliband uvádí datum narození 4(16). 11., což bude patrně s ohledem na to, že v Rusku platil v r. 1898 ještě juliánský kalendář.

Připojujeme v příloze záznam z rejstříku World Biographical Archive, kde jsou uvedeny další prameny (uvedené publikace jsou k dispozici v NK ČR).
Nalezené stránky se nám ale zdají reprezentativní.

Pro přesnost dodávám, že Ilustrovaný slovník uvádí zřejmě špatné křestní jméno, jde-li o tutéž osobu.

Literatura:

Biobibliografičeskij slovar' otečestvennych vostokovedov s 1917 g. / S.D. Miliband. -- 2-je izd., pererab. i dopol.. -- Moskva : Nauka, 1995. -- 2 sv. ; 24 cm (obsahuje stručný vědecký životopis a bibliografii.