Všechny cesty vedou do Říma

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda nevíte jak se přišlo k rčení "Všechny cesty vedou do Říma. Prosím o podrobnější údaje. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, rčení "Všechny cesty vedou do Říma" pochází nejspíše z doby římského císařství. Kniha: Proč se říká? vysvětluje původ rčení takto: "Římané měli svůj "pupek města" (lat. umbilicus urbis) a přeneseně i celé říše na foru Romanu, poblíž vítězného oblouku Septimia Severa. V r.29 n.l. dal postavit první římský císař Augustus (27.p.n.l. - 14.n.l.) v jihozápadní části fora Romana u Saturnova chrámu tzv. zlatý milník (lat.milliarium aureum). Stál na místě pomyslného středu římské říše a sbíhaly se k němu veřejné silnice vedoucí různými branami do Říma. Zlatý milník v podobě mramorového válce stál na čtyřhranném podstavci, byl pokryt bronzovými deskami a na nich byla vyryta jména hlavních měst římských provincií i jejich vzdálenost od Říma. Odtud snad vzniklo pořekadlo o tom, že všechny cesty vedou do Říma."

KOVÁŘOVÁ, Stanislava. Proč se říká?. Olomouc : Alda, 1994. s.71-72. ISBN 80-85600-31-5.