Všechny cesty vedou do Říma

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda nevíte jak se přišlo k rčení "Všechny cesty vedou do Říma. Prosím o podrobnější údaje. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, rčení "Všechny cesty vedou do Říma" pochází nejspíše z doby římského císařství. Kniha: Proč se říká? vysvětluje původ rčení takto: "Římané měli svůj "pupek města" (lat. umbilicus urbis) a přeneseně i celé říše na foru Romanu, poblíž vítězného oblouku Septimia Severa. V r.29 n.l. dal postavit první římský císař Augustus (27.p.n.l. - 14.n.l.) v jihozápadní části fora Romana u Saturnova chrámu tzv. zlatý milník (lat.milliarium aureum). Stál na místě pomyslného středu římské říše a sbíhaly se k němu veřejné silnice vedoucí různými branami do Říma. Zlatý milník v podobě mramorového válce stál na čtyřhranném podstavci, byl pokryt bronzovými deskami a na nich byla vyryta jména hlavních měst římských provincií i jejich vzdálenost od Říma. Odtud snad vzniklo pořekadlo o tom, že všechny cesty vedou do Říma."

KOVÁŘOVÁ, Stanislava. Proč se říká?. Olomouc : Alda, 1994. s.71-72. ISBN 80-85600-31-5.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

06.11.2008 11:46

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu