Příjmení Pejkar

Text dotazu

Dobrý den, máte prosím jakékoliv informace o příjmení, nebo jménu: PEJKAR ?
Případně na koho se mohu obrátit?
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za využití služby Ptejte se knihovny. S příjmením Pejkar jsme se v této podobě v nám dostupných příručkách a zdrojích nesetkali. Nalezli jsme jenom obdobné varianty, jejichž vysvětlení původu by teoreticky mohlo platit i pro příjmení Pejkar, ale potvrdit to nemůžeme.

Zde záznam z nejčastěji používané příručky:
Pejskař, Peisker – z německého apelativa Beitzker = ryba piskoř; případně ještě z místního jména Piskorze, něm. Peiskern, v polském Slezsku.
Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. ISBN 978-80-86781-14-3.

Zde uvádíme záznamy z příručky o německých příjmeních u Čechů. Ta nabízí tři možná vysvětlení vzniku u jmen podobných jménu Pejkar:
-příjmení z častějších místních jmen na různých územích obývaných Němci: Pajcker, Pajkr, Peickert, z místního jména Peigen v Bavorsku, anebo Peucker v polském Slezsku;
-příjmení z názvů uměleckých povolání: apelativum Bäcker se změnou „ä“ na „aj“, Peiker, Peicker, Peikr, Bajgar, Peukert (se sekundárním -t), Peikert, Paikert, Paikrt, Pajkrt;
-příjmení z názvů živočichů: Peisker – piskoř, anebo též z místního jména Peiskern/Piskorze v polském Slezsku, Pejskař, Paiskrová, Peitzker, Pisker.

Příjmení Pejkar se nenachází ani v databázi příjmení dle dat Ministerstva vnitra ČR z roku 2016: https://www.kdejsme.cz/.
Můžete se ještě zkusit obrátit na tvůrce pořadu Českého rozhlasu O původu příjmení, kteří spolupracují s Ústavem pro jazyk český AV ČR: https://portal.rozhlas.cz/o-puvodu-prijmeni-7231789/o-poradu.