VŠ- Tituly při studiu 2 oborů v rámci stejného studijního programu

Text dotazu

Dobrý den,

zajímalo by mě, zda absolvent 2 různých oborů v rámci 1 studijního programu může užívat titul Mgr. et. Mgr. nebo pouze Mgr.

Odpověď

Dobrý den,

podle zákona o vysokých školách (111/1998 Sb. ve znění pozdějších předpisů) se vysokoškolské vzdělání se získává studiem v rámci akreditovaného studijního programu podle studijního plánu stanovenou formou studia. Za akreditovaný studijní program se pro účely tohoto zákona považuje i studijní program uskutečňovaný vysokou školou v rámci oblasti nebo oblastí vzdělávání, pro které má vysoká škola institucionální akreditaci. (§ 44, odst. (1) - https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1998-111#cast4). Součástí studijního programu je kromě např. názvu studijního programu také i udělovaný akademický titul (§ 44, odst. (2)).

Tj. absolvent dvou různých studijních programů dle našeho názoru může používat oba tituly v kombinaci např. Mgr. et Mgr (https://prirucka.ujc.cas.cz/?id=783).

V případě dvou studijních oborů v rámci jednoho studijního programu (https://is.cuni.cz/webapps/akreditace/pojmy/?lang=cs) již bude situace komplikovanější. Novela č. č. 137/2016 Sb. zákona o vysokých školách vypustila členění studijních programů na studijní obory. V § 98, odst. (1) je zde uvedeno (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1998-111#cast19):
(1) Studijní obory, v nichž vysoké školy uskutečňují podle dosavadních předpisů obsahově ucelenou část vysokoškolského studia, vysokoškolské studium a postgraduální studium a jsou uvedeny v jejich statutech, se stávají studijními programy podle tohoto zákona a jsou akreditovány na dobu čtyř let s tím, že:
a) ucelená část vysokoškolského studia podle § 21 zákona č. 172/1990 Sb., o vysokých školách, je považována za bakalářský studijní program podle tohoto zákona,
b) vysokoškolské studium podle § 18 zákona č. 172/1990 Sb. je považováno za magisterský studijní program podle tohoto zákona,
c) postgraduální studium podle § 22 zákona č. 172/1990 Sb. je považováno za doktorský studijní program podle tohoto zákona.

Znění zmiňovaného zákona č. 192/1990 Sb. naleznete na https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1990-172#cast7.

Tj. při studiu dvou studijních oborů, které splňují výše uvedené podmínky, by absolvent pravděpodobně také mohl používat oba tituly spojené spojkou et.

Studijní obory jsou dále zmíněny v Přechodných ustanoveních vysokoškolského zákona, konkrétně v článku X (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1998-111#redakce):
3. Akreditované studijní programy, které uskutečňují vysoké školy podle dosavadních právních předpisů k poslednímu dni přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, se dnem nabytí účinnosti tohoto zákona stávají studijními programy akreditovanými podle zákona č. 111/1998 Sb., ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, a jsou akreditovány na stanovenou dobu, nejméně však na dobu do 31. prosince 2024; po tuto dobu zůstává zachováno i dosavadní členění těchto studijních programů na studijní obory....

V každém případě bychom Vám doporučili konzultovat používání obou titulů v případě, že jde o dva studijní obory v rámci jednoho studijního programu, se studijním oddělením konkrétní vysoké školy, aby nedošlo k situaci, kdy by jejich používání bylo hodnoceno jako neoprávněné.

Zrušení studijních oborů se podrobně věnují následující dva články. Plný text obou článků je dostupný z https://www.mvcr.cz/clanek/spravni-pravo-cislo-4-5-2018.aspx.
· PROKEŠ, Martin. Zajištění možnosti pokračovat ve studiu a související otázky (pohled první). Správní právo. 2018, roč. 51, 4/5, s. 321-337. ISSN 0139-6005.
· SMUTNÁ, Veronika. Co s načatým studiem aneb konec studijních oborů v Čechách: Část první: povinnost vysoké školy zajistit studentům možnost pokračovat ve studiu. Správní právo. 2018, roč. 51, 4/5, s. 321-337. ISSN 0139-6005.