Vrchlický - básně

Text dotazu

Dobrý den, Jaroslav Vrchlický měl napsat básně Abisag a Zimní baladu (z cyklu "Květy duše") - prosím o bližší informace o těchto skladbách (kde lze najít jejich plný text). S díky a pozdravem

Odpověď

Dobrý den, povídka Abisag autora Jaroslava Vrchlického vyšla v knize: VRCHLICKÝ, Jaroslav. Povídky ironické a sentimentální. Praha : Jos. R. Vilímek, 1886. (Abisag - s. 155 - 176). Kniha byla již zdigitalizována a zpřístupněna v rámci systému Kramerius - Monografie. Bohužel, v současné době je systém Kramerius mimo provoz. Ověření, zda byla zmíněná monografie zařazena mezi dokumenty s volným přístupem, tedy, bohužel, nemůžeme provést.
Báseň Zimní balada vyšla v básnické sbírce Má vlast (VRCHLICKÝ, Jaroslav. Má vlast : básně Jaroslava Vrchlického : (1885-1902). V Praze : J. Otto, [1903]). Pod názvem Zima byla báseň zařazena i do sbírky Nálady a pohádky (ENGELMÜLLER, Ferdinand. Nálady a pohádky : Padesát obrazů a kreseb. Praha : B. Kočí, 1902). Obě sbírky jsou dostupné v rámci databáze Česká elektronická knihovna. Plnotextová databáze české poezie 19. a počátku 20.století: http://www.ceska-poezie.cz/ (Databáze je volně přístupná - pro vstup je ovšem nutná bezplatná registrace).

Zdroje:
Personální bibliografie J.Vrchlického (rešerše - dokument dostupný v Referenčním centru NK ČR).