Vrch Zobor

Text dotazu

Prosím o zodpovězení tohoto dotazu.
Severně od Nitry se nachází vrch Zobor (zmiňuje se o něm i Kosmas). Zajímalo by mne, jak se vysvětluje vznik tohoto jména.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Zobor, vrch (588) ve výběžku pohoří Tríbeč nad Podunajskou nížinou a městem Nitrou. -  Stával na něm snad už od 11. století klášter řádu benediktinů, listinně doložený od poč. 12. Stol (r.1111 Zobur, 1113 Zubor, Zubur aj.) a pojmenovaný podle vrchu. Jeho jméno je utvořeno buď ze slova zubor "zubr, tur", nebo ze slova soubor (ze s'bor') "klášter".

Zdroj: LUTERER, Ivan, MAJTÁN, Milan, ŠRÁMEK, Rudolf. Zeměpisná jména Československa. Slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem jejich původu a historického vývoje. Praha: Mladá fronta, 1982.

Další odkazy:

http://www.historickarevue.com/archiv_34.html

Samotný názov vrchu Zobor má pôvod v slove sbor - zbor. Je možné, že na dôležitých strategických bodoch Veľkej Moravy jestvovali zhromaždiská, nazývané rokoš (i rákoš), alebo sbor - zbor. Aj pre Moravanov z dolnomoravského centra Veľkej Moravy určite nemohla byť neznáma silueta vrchov nad druhým najvýznamnejším strediskom ich ríše.

 http://www.nitra.sk/stranka.php?cat.148

Nitra ostala sídelným mestom pohraničného kniežatstva formujúceho sa Uhorského kráľovstva, a to až do začiatku 14. storočia. Aj počas stredoveku bola dejiskom významných dejinných udalostí, často spustošená rôznymi vojskami. Preto je toto obdobie chudobné na písomné doklady o histórii Nitry. Jednou z najvzácnejších pamiatok, zachovaných v biskupskom archíve, sú tzv. Zoborské listiny. Listina z roku 1111 sa týka sporu o dôchodky medzi zoborským kláštorom a kráľovskými vyberačmi mýta. Druhá listina, datovaná rokom 1113 obsahuje majetkový súpis zoborskeho opátstva. Je v nej zapísaných vyše 150 obcí. Svedčí o tom, že v tom čase preberali benediktínski mnísi organizáciu cirkevného života. Benediktínsky kláštor sv. Hypolita na úpatí Zobora bol najstarším na Slovensku. Prvá listina poskytuje aj údaje o existencii prvej školy na našom území pri benediktínskom kláštore.

http://www.nitra.sk/news.php?extend.429.154

Zobor

Zobor s nadmorskou výškou 587 m n.m. je druhým najvyšším vrcholom Zoborských vrchov. Uvádza sa už v Zoborských listinách z rokov 1111 a 1113 pod názvom „de Zuburiensis“. Pre vznik pomenovania Zobor existujú viaceré hypotézy: prvá hovorí, že dostal názov podľa vodcu Slovanov, ktorý sa volal Zobor a na tomto vrchu bol obesený. Ďalšie sa vzťahujú na zubra hrivnatého, ktorý tu údajne žil, iné sa prikláňajú, že názov je odvodený od najstaršieho benediktínskeho kláštora, ktorý tu bol (ruské slovo sobor = kláštor, zbor). Nitra nazývaná tiež mesto pod Zoborom bola dejiskom mnohých významných udalostí v slovenských dejinách.