Vrbatův Kostelec, Chrudimsko

Text dotazu

Velice Vás prosím, zda by nebylo možné zjistit kdy přesně byly založeny obce 1.Vrbatův Kostelec,okres Chrudim,kraj Pardubický 2.Louka ,okres Chrudim,kraj Pardubický 3.Habroveč,okres Chrudim,kraj Pardubický 4.Cejřov,okres Chrudim,kraj Pardubický nebo alespoň kdy byly o obcích zaznamenány první písemné zmíňky. Předem velice děkuji.

Odpověď

Dobrý den, první písemná zmínka o obci Vrbatův Kostelec pochází z roku 1073. Uveřejněna byla v dokumentu: Codex diplomaticus et epistolaris regni Bohemiae I. (1907). Obce, které patří správně pod výše uvedenou obec, byly poprvé písemně zmíněny v letech: 1541 - Cejřov, 1545 - Louka a Hraboveč. První písemná zmínka o těchto obcích pochází z Desek zemských.

Více informací by Vám mohlo poskytnout Regionální muzeum v Chrudimi:
http://www.muzeumcr.cz/ či Městské muzeum ve Skutči:
http://www.muzeum.skutec.cz/ .

Zdroje:
PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1949-1960

Historický lexikon obcí České republiky 1869-2005.( 1.sv.) 1. vyd. Praha : Český statistický úřad, 2006. ISBN   80-250-1277-8 (Český statistický úřad : soubor : váz.);  80-250-1310-3 (Český statistický úřad : 1. díl : váz.)