Vražda Francouzsky x Vražda Francouzky

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, co je správně a jak se píše?
je správně věta?:
Vražda Francouzsky
nebo
Vražda Francouzky

Odpověď

Dobrý den,
pokud má věta vyjadřovat "vražda ženy francouzské národnosti", poté je správný zápis následující: Vražda Francouzky.
Francouzka = žena pocházející z Francie.
Francouz = muž pocházející z Francie.

Ověřit si správnost můžete v Internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=francouzka&Hledej=Hledej). Zde také můžete dohledat další gramatické jevy, příp. využít poradnu,  kterou Jazykový ústav provozuje (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/).
Dále např. zdroje:
http://cs.wiktionary.org/wiki/Francouzka

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

27.12.2012 15:50

Eva Pítová píše:
Sobota 26.11.2022 20:15
Dobrý den,
dívala jsem se, jak se píše Francouz - Francouzka. A proč? Ne že bych to až do této doby nevěděla, ale dala jsem si do vyhledávače větu: Jak se oblékají Francouzky? (Myšleno francouzské ženy, množné číslo). A neustále jsem byla opravována na "Francouzsky". Je hrozné, že i když člověk použije gramatiku správně, to "COSI" mu vnucuje blbosti. Kdo si není zcela jistý nebo se nechce dál zdržovat a věci si ověřovat, prostě se spokojí s první možností, která se nabízí. A tak se ze vzdělaných lidí pomalu ale jistě stávají debilové. Francouzka není jediné slovo, které je na internetu používáno pravopisně nekorektně.
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu