Vranov

Text dotazu

Dobrý den. Potřeboval bych vědět význam názvu obce VRANOV okr. Benešov Obec Vranov se skládá s obcí Mačovice, Bezděkov a Vr. Lhota. Jde o návrh obecního znaku a vlajky jako podkladu pro heraldiky. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, název obec Vranov (lid. též Vranůvek), vsi ležící 10 km sev. od Benešova,je odvozen z českých příjmení Vran, Vraný a vrána a také Vranice = ves lidí Vranových Vran = slovo obecného významu = otvor v sudu pro zátku Vrána = slovo pochází z názvu černého ptáka, z příd.jm. vraný =černý,

Obec Vranovská Lhota (lid. Vranová Lhota)), ves 8,5 km sv. od Benešova. Tato ves náležela podle nejstarších zápisů ke hradu Dubé. Pozdější určení se děje podle sousedních vsí : ves Vranov leží od naší Lhoty 1,5 km sv., dvůr Zahořany 1,5 km jz. a ves Čistec leží 1 km záp. Jméno Lhota vzniklo ze stč. lhota, lhót = polehčení, osvobození, svoboda. Toto jméno dostávaly osady zakládané na lesní půdě, kde byli osadníci osvobozeni do jisté lhůty ode všech platů za práci s vykácením lesa a vzděláním půdy. Říkalo se oo nich, že jsou na lhotě.

Obec Bezděkov,obec vzdálená 10 km od Benešova. Název pochází z os. jm.
Bezděk. Osobní jméno Bezděk má původ v příslovci bezděky = bez úmyslu, nedobrovolně.

Obec Mačovice, vzdálená 9,5 km sv. od Benešova. Prvotní tvar tohoto místního jména byl asi Mašíčovici = lidé Mašíčovi nebo Mašíčkovi.  Prvotní tvar Mašíčovici se v rychlém tempu změnil v Mašovici a ten dále splynutím sykavek v Mačovici, Mačovice.

zdroj

D. Moldanová : Naše příjmení, Agentura Pankrác, 2004
A. Profouos : Místní jména v Čechách, ČSAV, 1949

Další informace naleznete na
http://cs.wikipedia.org/wiki/Vranov_(okres_Bene%C5%A1ov)

Doporučujeme Vám, rovněž návštěvu Muzea okresu Benešov, Malé náměstí 74, 256
01 Benešov u Prahy, telefon: 0301/23419.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

18.06.2009 11:16

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu