Vrah

Text dotazu

Dobrý den, jak vznikl název rybníka Vrah na Hájích?

Odpověď

Dobrý den,

jednoznačný výklad názvu rybníka se nám nepodařilo najít. Nejspíš by mohl souviset s nějakou vraždou nebo vraždami...jak jinak? Ale...

Rybník Vrah je umístěn v jihovýchodní části hl . m. Prahy, v části Újezd u Průhonic,  na severovýchodním okraji přírodní památky Milíčovský les. Na místě původního starého rybníka byla v 80. letech minulého století provedena celková rekonstrukce hráze rybníka Vrah. Rybník Vrah má rozlohu 3,5 hektaru. Maximální hloubka soukromého rybníku Vrah je v nejhlubších místech okolo 4-5 metrů. Rybník Vrah je průtočná nádrž napájená vodou z Milíčovského potoka.

Milíčovský les byl založen v 18. století jako obora s bažantnicí. V 19. století byl známým loveckým revírem, o jehož slávu se postaral Arnošt Sylva Taroucca, mimo jiné zakladatel Průhonického parku.

Původní rybníky, které se nacházely severozápadně od toho Milíčovského, byly v minulosti pravděpodobně zasypány. Na jejich místě jsou dnes především vlhké louky, rákosí a také řada vrbin.

Podle úvahy publicisty a kronikáře městské části Praha 11 by prý název mohl mít souvislost s loveckou vášní panstva v 19. století v lese v okolí rybníku; střílelo se tam velké množství zvěře a pak nad rybníkem kachny, proto se rybníku začalo říkat Vrah. Písemně ale není tato informace podložena a ani jiný zdroj informací nemáme. Doporučujeme ještě zkusit Archiv hl. m. Prahy http://www.ahmp.cz/ .

Na úřadu městské části Praha - Újezd prý mají mapu z roku 1893, na které se rybník v Milíčovském lese již jmenuje Vrah.