Vrah

Text dotazu

Dobrý den, jak vznikl název rybníka Vrah na Hájích?

Odpověď

Dobrý den,

jednoznačný výklad názvu rybníka se nám nepodařilo najít. Nejspíš by mohl souviset s nějakou vraždou nebo vraždami...jak jinak? Ale...

 

Rybník Vrah je umístěn v jihovýchodní části hl . m. Prahy, v části Újezd u Průhonic,  na severovýchodním okraji přírodní památky Milíčovský les. Na místě původního starého rybníka byla v 80. letech minulého století provedena celková rekonstrukce hráze rybníka Vrah. Rybník Vrah má rozlohu 3,5 hektaru. Maximální hloubka soukromého rybníku Vrah je v nejhlubších místech okolo 4-5 metrů. Rybník Vrah je průtočná nádrž napájená vodou z Milíčovského potoka.

Milíčovský les byl založen v 18. století jako obora s bažantnicí. V 19. století byl známým loveckým revírem, o jehož slávu se postaral Arnošt Sylva Taroucca, mimo jiné zakladatel Průhonického parku.

Původní rybníky, které se nacházely severozápadně od toho Milíčovského, byly v minulosti pravděpodobně zasypány. Na jejich místě jsou dnes především vlhké louky, rákosí a také řada vrbin.

Podle úvahy publicisty a kronikáře městské části Praha 11 by prý název mohl mít souvislost s loveckou vášní panstva v 19. století v lese v okolí rybníku; střílelo se tam velké množství zvěře a pak nad rybníkem kachny, proto se rybníku začalo říkat Vrah. Písemně ale není tato informace podložena a ani jiný zdroj informací nemáme. Doporučujeme ještě zkusit Archiv hl. m. Prahy http://www.ahmp.cz/ .

Na úřadu městské části Praha - Újezd prý mají mapu z roku 1893, na které se rybník v Milíčovském lese již jmenuje Vrah.

Obor

Geografie. Geologie. Vědy o zemi

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

22.10.2018 15:12

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu