Voština

Text dotazu

Hledám význam staročeského slova Voština

Odpověď

Dobrý den, slovo slovo /"voština"/ se používá na označení včelí nebo vosí voskové buňky nebo celého plástu  ("Snáší včelstvo med, snáší pel, staví voštiny"; "Z voštin, nežli je roztopili, tj. ze zbytků medu, které ve voštinách zůstaly, hospodyně připravovaly zvláštní nápoj"); také zbytků kokonů včelích larev, ze kterých byl získán vosk. V geologii se pojem /"voština"/ vztahuje na jamkovité prohlubiny na povrchu pískovcových skal, vzniklé při zvětrávání pískovců.

Zdroj:

Příruční slovník jazyka českého. Praha: Statni nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957.