volné fotografie

Text dotazu

Dobrý den,
nevím, jestli dotaz správně směruji na Vás, navíc se částečně týká i autorského práva, ale už fakt nevím, koho se zeptat a ve Vás spatřuji určitou jistotu. Zajímalo by mě, které fotografie (např. zpěváka, herce) bych mohla beztrestně uložit na svém profilu na sociální síti (konkr. titulní fotografie na FB). Je nějaká databáze takových volných fotografií, které bych mohla použít a nemusela mít strach, že se mi časem ozve jejich autor? Nebo můžu použít bez souhlasu autora jakoukoli, ale uvést autora v textu pod fotkou? Má Facebook volnější pravidla pro tohle, nebo se mýlím? Děkuji moc.

Odpověď

Dobrý den,

fotografie je autorským dílem stejně jako kniha či hudební nahrávka. Na její použití se proto vztahují všechna práva a povinnosti spojené s autorským zákonem.

Přesto jsou fotografie, které můžete pro svůj účel použít.

Zcela nejjednodušší a nejbezpečnější  cestou je použít fotografie, které jste vytvořila sama. V tomto případě jste autorem fotografie Vy a Vy sama rozhodujete, jak je použijete.

V případě, že nemáte žádné vlastní dokumenty tohoto typu, je možné použít fotografie z  bezplatných fotobank.  Právně jsou tyto fotobanky povětšinou ošetřeny licencí Creative Commons. V rámci této licence určuje  autor sám, jak se smí s jeho dílem nakládat. V případě volných fotobank je většinou požadováno uvedení autora fotografie. Konkrétní varianta licence k fotografii  je povětšinou uvedena u fotografie z volné fotobanky.  Více informací o Creative Commons a jednotlivých variantách licence můžete nalézt zde: http://www.creativecommons.cz/licence-cc/varianty-licence/.

Přehled volných fotobank nabízejí mimo jiné následující články:

* http://www.webcesky.cz/free-fotobanky-aneb-bezplatne-fotografie-a-obrazky-zdarma/

* http://petr.vaclavek.com/article/535/fotky-zdarma-pro-webdesign

* https://www.webzaminutu.cz/clanek/14/kudy-k-legalnimu-obrazku-na-internetu/

* https://www.webzaminutu.cz/clanek/15/6x-fotobanka-pro-komercni-pouziti-zdarma/

Volně dohledané obrázky např. přes Google jsou většinou chráněny autorským zákonem. Jejich použitím bez souhlasu autora porušujete autorský zákon. Jaké může mít stáhnutí obrázku z Google Images  následky, si můžete přečíst např.  zde: http://www.milosnemec.cz/clanek.php?id=214 ).

Použití obrázků z volného internetu proto rozhodně nedoporučujeme.

Obor

Informace o vydaných dokumentech

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

01.12.2014 14:07

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu