volba povolání

Text dotazu

DOBRÝ DEN, JE MI ČTRNÁCT LET A NAVŠTĚVUJI OSMILETÉ GYMNÁZIUM, VÍM SICE, ŽE MÁM JEŠTĚ DOST ČASU DO DOBY, KDY SI BUDU VYBÍRAT VYSOKOU ŠKOLU, ALE TRÁPÍ MĚ, ŽE NEVÍM, JAKÉ ZAMĚSTNÁNÍ JE PRO MĚ TO PRAVÉ. PROTO VÁS CHCI POPROSIT, JESTLI NEMÁTE K DISPOZICI SEZNAM VŠECH POVOLÁNÍ NEBO ALESPON TĚCH NEJBĚŽNĚJŠÍCH V ČR. MOC DĚKUJI ZA VAŠÍ SNAHU :-)

Odpověď

Dobry den, na vyber povolani mate opravdu jeste dost casu, nema cenu se tim trapit. Je ale treba ocenit, ze se k vyberu sveho budouciho povolani chcete postavit svedomite. Zajmy se v prubehu let meni. Ne vzdy, i kdyz je clovek od detstvi presvedceny, ze bude "letuska nebo popelar" (nejcastejsi detske sny), se mu to splni. Mnohdy si na posledni chvili zvoli jiny obor ke studiu, nez ten, ktery planoval delsi dobu a to je pak ten "pravy".
Studujete-li gymnazium, mela byste byt pripravena na vsechny vysoke skoly, protoze byste mela dosahnout uceleneho tzv. vseobecne vzdelani na stredoskolske urovni. Ted zalezi na tom, co Vas bavi, jake mate konicky, co rada delate, k cemu inklinujete, trosku take v jakem prostredi vyrustate, zda zijete na venkove ci ve vetsim meste, cim se zabyvaji Vasi rodice ci prarodice nebo znami, jake mate moznosti. To jsou vsechno faktory, ktere mohou (ale nemusi) mit vliv na Vase rozhodovani pri vyplnovani prihlasky na vysokou skolu. Pokud byste mela pocit, ze si opravdu nevite rady a mela jste s tim starosti, mozna ze by Vam pomohlo zajit do tzv. pedagogicko-psychologicke poradny ve Vasi skole. Domnivam se, ze na kazde skole takove zarizeni je, ze je tam urcite nekdo, s kym si muzete  na tema sveho budouciho povolani pohovorit uz nyni. Obavy z vyberu Vaseho budouciho zamestnani by mohli rozptylit i Vasi rodice, se kterymi byste mela tento "problem" probrat. Ja si ale myslim, ze zatim mate opravdu hodne casu, poznate nejspis jeste nove lidi, nova povolani, o kterych jste treba jeste ani neslysela. Treba budete mit moznost nejake exkurze nebo staze do nejakeho podniku nebo organizace nebo pracovniho prostredi, ktere se Vam zalibi a bude Vas inspirovat pri volbe pripravy na budouci povolani. Vetsina skol miva behem roku dny otevrenych dveri (mimochodem to mivaji i nektere podniky), terminy lze ziskat na internetu; myslim si, ze muze byt velkym prinosem pro Vas zcela nezavazne v ramci dnu otevrenych dveri nejake skoly takto navstivit a seznamit se s tim, co se tam vyucuje, jake uplatneni jako absolvent muzete mit nebo-li "co z Vas bude".
Tiskem vychazeji kazdorocne seznamy vysokych skol a fakult v CR na nadchazejici akademicky (skolni) rok, seznamy byvaji i jako priloha nekterych deniku, napr. Mlada fronta, Lidove noviny, byva vcas avizovano v mediich.
Pro Vase uklidneni Vam chci jeste napsat, ze se muze stat, ze vystudujete nejakou vysokou skolu a pak zjistite, ze ten obor, kterym jste se zabyvala, neni ten pravy. Najednou natrefite v prubehu let na jine povolani, ktere Vas zaujme vic a chcete se mu naplno venovat. Vzdelani si muzete doplnovat a rozsirovat cely zivot (vzdelavani dospelych) i pri zamestnani a pak klidne pracovat v jine oblasti, nez jste puvodne  vystudovala.
Domnivam se, ze stale jeste by melo platit, ze clovek nejlepe vykonava svoje povolani, kdyz ho prace bavi, tesi a je mu konickem.