Vokáčova ulice v Praze 4

chtěla bych vědět, podle čeho (či koho), je pojmenována pražská ulice
VOKÁČOVA (Praha 4). Dále by mě zajímalo, zda existuje nějaký komplexní
seznam, kde by byla popsána historie pojmenování a pokud ano, zda je k
dispozici veřejnosti. Děkuji, Eva Čermáková.

ulice Vokáčova (Praha 4, Nusle) byla pojmenována na počest Karla Vokáče
(1903 - 1944), českého spisovatele a básníka, který byl dne 12.7.1944 popraven za odbojovou činnost na Pankráci. Ve své historii nesla ulice další dva názvy. Od roku 1906 do roku 1940 se jmenovala Jeronýmova, podle Jeronýma Pražského, a od roku 1940 do roku 1945 Frozínova, dle Antonína Frozína (18.
století), českého spisovatele (překlad spisu Obroviště mariánského Atlanta).
Mezi lety 1945 - 1947 nesla ještě jednou jméno Jeronýmova, než byla v roce
1947 přejmenována na Vokáčovu.

Názvy ulic a veřejných prostranství v Praze mapuje dvousvazková kniha Pražský uličník:
*  Pražský uličník : encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství / zpracoval kolektiv autorů pod vedením Marka Lašťovky ; úvodní stať napsal
Václav Ledvinka/ 1. vyd. Praha : Libri, 1997-1998

Knihu nabízejí knihovny i některá knihkupectví. V Národní knihovně ČR naleznete několik exemplářů ve studovnách, popřípadě si můžete oba svazky zapůjčit do Všeobecné studovny NK ČR.
(Viz. Online katalog Národní knihovny: http://sigma.nkp.cz/cze/nkc ).

Geografie. Geologie. Vědy o zemi

04.07.2008 08:01