vojenské výrazy

Text dotazu

V německy psané kronice města Úštěk jsem narazil na několik vojenských výrazů: z roku 1757 platit "Drufano", na předměstí stáli "Pignuts", dováželi "Chlen a potřebnou fourage", "obesrvační jednotka" o 1.800 mužů, platit "ordinárium", z roku 1758: dorazilo 6 rot do Contonierguartier". Doposud jsem se s uvedenými výrazy nesetkal. Rád bych znal bližší význam těchto slov. Za kladné vyřízení předem děkuji.

Odpověď

Vážený pane ...,

dorazit do Cantonierquartier - znamená, že oněch 6 rot dorazilo na místo, které jim bylo určeno ke cantonování. V dané obci byly tyto jednotky rozloženy po domech a tvořily dočasnou posádku místa/města.

Platit ordinárium - z kořene slova lze vyvozovat, že šlo o jakýsi pravidelný poplatek. Další varianta by mohla ukazovat na starší výraz Ordinarius, což bylo označení lékaře. Další varianty by se mohly vztahovat k církevním poplatkům za svěcení. Každopádně v tomto případě bychom doporučili obrátit se spíš na  Ústav pro jazyk český. Nejsme si vědomi toho, že by šlo o čistě vojenský termín.

observační jednotka - pozorovací jednotka. Jednotka, nikoli přímo průzkumná, určená k pozorování pohybů nepřítele a případné obrany svěřeného území. Například v případě, kdy hrozilo vypuknutí války, byla část vojska určená k případnému zachycení prvního úderu u hranic označována jako pozorovací sbor/armáda ke sledování pohybů nepřítele. Obdobně mohlo jít i o menší útvary.

Chlen a potřebnou fourage - Dovolil bych si předpokládat, že šlo o chléb a fourage. Tímto termínem bývají označovány buď obecně životní potřeby vojska (proviant), nebo konkrétněji fourage pro koně - oves, sláma, seno.

Termín Pignuts ve vojenství neznáme, mohlo by se jednat o označení stromu ořešáku, ale je maximálně podivné, proč by se tento anglický termín vyskytoval v německojazyčném zdroji. I v tomto případě bychom doporučili obrátit se spíš na Ústav pro jazyk český.

Termín Drufano se nám nepodařilo dohledat v jakémkoliv významu. Nemůže se jednat o zkomoleninu? Případně prosím pošlete sken (na knihovna@vhu.cz) originálního textu, zkusíme se na to podívat v širším kontextu.