voják v 1. světové válce

Text dotazu

Dobrý den.Hledám informace o svém pradědečkovi,který bojoval v 1 světové válce.Jmenoval se Václav Postránecký,narozen pravděpodobně v Byškovicích na Mělnicku.Zemřel v Kirsamově 22.3.1918.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

pokud bojoval Váš předek na straně rakousko-uherské armády, můžete k dohledání více informací použít seznam padlých "Verlustliste ausgegeben am ...", popřípadě seznam  hospitalizovaných osob "Nachrichten über Verwundete und Kranke ausgegeben am...". Tyto dokumenty jsou volně dostupné v digitalizované podobě v rámci  systému Kramerius Národní knihovny ČR:

http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/24625946

* http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/24665809

* http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/24597520

V systému je možné fulltextově vyhledávat. Pro vyhledávání  je třeba zadávat hledané výrazy v různých tvarech a pádech, při hledání dvou blízkých slov se používají uvozovky (např. "Postránecký, Václav"; "Postránecký, Wenzel", "Postranecky, Wenzel", "Václav Postránecký", "Václava Postráneckého" apod.). Zápis padlých, zajatých či raněných vojáků je v listu povětšinou ve tvaru "příjmení, jméno".

Zběžným vyhledáváním se nám ovšem žádné údaje k osobě Václava Postráneckého dohledat nepodařilo.

Načtení nekvalitního textu předlohy metodou OCR není  ovšem vždy spolehlivé.  Můžete tedy zkusit projít dané seznamy jednotlivě.

 

Pokud by Váš příbuzný patřil k legionářům, byl by uveden v databázi legionářů Vojenského ústředního archivu: http://www.vuapraha.cz/Pages/DatabazeVHA/DatabazeLegionaru.aspx

Osoba  se jménem "Václav Postránecký" zde ovšem není uvedena.

Doporučujeme Vám obrátit se s dotazem na Vojenský historický archiv: http://www.vuapraha.cz/Pages/AdresyAKontakty.aspx , který dochované vojenské materiály archivuje. V současné době se ovšem archiv stěhuje. Činnost archivu je proto dočasně omezena.  V tomto případě můžete vyčkat na jeho znovuotevření či  spuštění  úplné  databáze "Padlých vojáků 1. světové války" (v současné době je spuštěna databáze padlých v roce 1914). Více informací k pohybu českých vojáků na ruské frontě by Vám mohli poskytnout i kolegové z Knihovny Vojenského historického ústavu: http://www.vhu.cz/, popřípadě se můžete obrátit též na Československou obec legionářskou: http://www.csol.cz/

 

Databáze legionářů a válečných hrobů:

* http://www.vuapraha.cz/Pages/DatabazeVHA/DatabazeLegionaru.aspx

* http://www.valecnehroby.army.cz/htm/5_0.html

Obor

Politické vědy. Vojenství

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

14.10.2014 09:39

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu