Vodopády

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o základní informace o vodopádech (definice, vznik, dělení) a hlavně názvy knih a internetové stránky, které se vodopády zabývají. Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

vodopád je svislý nebo subvertikální stupeň v říčním korytě, přes který přepadá vodní tok. Obecně přijímaná exaktní definice vodopádu, pokud jde o výšku, šířku, vodnost či úhel sklonu terenního stupně, neexistuje.
Příčiny vzniku vodopádů mohou být strukturně geologické (odolné horniny spočívají na měkkých, síť puklin, ap.)nebo geomorfologické (visutá boční údolí).
Zdroj : Encyklopedický slovník geologických věd, Academia , Praha 1983

Doporučená literatura:
-Jakeš, Petr : Planeta země, Praha :Mladá fronta 1984
-Vitásek, František : Fysický zeměpis, Praha : ČSAV, 1956
-Naše modrá planeta. 2. [díl], Souše a vodstvo, Praha : SPN, 1969
-Velký atlas světa : encyklopedie geografie : world geographic, Praha : Česká Média Amercon, [2003]-
-Živel voda : člověk, příroda, technika, životní prostředí, V Praze : Koniklec, 2005
-Zavadil, Jan : Voda a její oběh v přírodě, Praha : SPN, 1952
-Pačes, Tomáš :Voda a Země , Praha : Academia, 1982

Všechny tyto knihy naleznete v bázi NKC Národní knihovny a můžete si je vypůjčit na základě čtenářského průkazu, viz http://www.nkp.cz, Služby, Pro uživatele a návštevníky.
Pokud jde o internetové stránky, odkazy naleznete pomocí vyhledavačů, např.
Google, Seznam, Atlas, apod.
Na internetové adrese http://vodopad.navajo.cz/ naleznete charakteristiku a dělení vodopádů, včetně fotografií.