Vodochody - a Ostrovský klášter

Text dotazu

Dobrý den, potreboval bych overit, že Boleslav II daroval Ostrovskemu klasteru také obci Vodochody v okrese Litoměřice. V současné době je tato obec součástí obce Straškov-Vodochody. Kromě této obce si \"přivlastňuje\" tuto první zmínku také obec Vodochody v okrese Praha-Východ.
Je možné zjitit seznam obcí uvedených ve falzu ze 14. stoleti, který byl vyhotoven prý na základě tzv. pamětních zápisů. Dalo by se z něho poznat, o jaké Vodochody se jednalo?
Předpokládám, že tyto historické prameny nelze asi vypůjčit. Jsou v nějakých knihách přepsány.

Odpověď

Novodobé vydání listin k ostrovskému klášteru přetiskuje: Codex diplomaticus et epistolaris Regni Bohemiae. Ve sv. 1, č. 40, s. 46, uvádí zakládací listinu kláštera, kde je donace Vodochod (Wodochoty) zmíněna - obec je tu jen bez dalšího uvedena. K tomu editoři poznamenávají, že jde o Vodochody v okresu (distr. pol.) Roudnice. Zdůvodnění nebo jiný pramen uvedeny nejsou.
V sekundární literatuře k tématu jsou ale uváděny obě možnosti:
Miroslav Richter, Hradišťko u Davle, městečko ostrovského kláštera, Praha,1982 - uvádí na s. 229 Vodochody u Roudnice (tj.Straškov-Vodochody).
Naopak A. Profous (Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny, Praha, 1949-1960), který excerpuje a cituje Codex diplomaticus, zmínku vztahuje k Vodochodům ležícím 13 km od Karlína (nikoli ke Straškovu-Vodochodům). I další místopisné prameny uvádějí tuto druhou možnost.

Na základě Codexu Diplomaticu je možné dát přednost Vodochodům u Roudnice, ne však s naprostou jistotou. Nejvhodnější by bylo kontaktovat nějakého specialistu, např. Zdeňka Boháče, autora kniha o klášteru v Ostrově.