vodní vír

Text dotazu

Dobrý den, v televizním seriálu jsem viděla, že se vodní vír točí na severní a jižní polokouli vždy na opačnou stranu. Zajímalo by mě, jestli je to pravda a případně proč a jak to mají na rovníku. A když už jsem u toho točení, tak by mě zajímalo, jestli kudrnaté vlasy jsou všechny stočené na jednu stranu a jestli to je u všech lidí stejné.

Odpověď

Dobrý den,

Coriolisova síla je pojmenování pro jev, v němž zemská rotace způsobuje, že jakýkoli pohyb tělesa nebo kapaliny se stáčí na severní polokouli doprava a na jižní doleva. Platí přitom, že se tento jev nejvýrazněji projevuje v blízkosti pólů (čím menší vzdálenost od pólu, tím silnější působení Coriolisovy síly). Na rovníku naopak Coriolisova síla nepůsobí. Skutečně se tento jev výrazně uplatňuje při cirkulaci atmosféry, mořských proudu či pohybu vody ve velkých vodních plošinách.

Poměrně rozšířeným názorem je, že Coriolisova síla ovlivňuje i směr stačení vodního víru při vypouštění vody z vany a umyvadla či splachování záchodu (a tedy, že se voda v umyvadlech a vanách na jižní a na severní polokolu stačí v odlišných směrech). Dle dnešního stavu badání se ovšem jedná o pouhý mýtus: za normálních podmínek je účinek Coriolisovy síly v běžné nádobě velmi malý (Coriolisova síla může ovlivnit směr stačení tekutiny v malé nádobě jedině v případě, kdy je efektivní rychlost rotace Země vyšší než pohyb vody ve vztahu k nádobě, a kdy zároveň nepůsobí žádné výraznější vnější faktory). Mnohem větší roli v určování směru víru v těchto případech hrají např. tvar nádoby (vany, umyvadla, záchodu), umístění výtokového otvoru či náhodné turbulence. Více informací ohledně doložených a domnělých či již vyvracených účinků Coriolisovy síly najdete v následujících odkazech:

http://en.wikipedia.org/wiki/Coriolis_effect#Draining_in_bathtubs_and_toilets

http://www.ems.psu.edu/~fraser/Bad/BadCoriolis.html

http://www.aldebaran.cz/forum/viewtopic.php?t=835&postdays=0&postorder=asc&start=0

http://www.scientificamerican.com/article/fact-or-fiction-south-of-equator-tornadoes-spin-in-opposite-direction/

http://fyzmatik.pise.cz/491-jak-se-vypousti-umyvadlo-v-africe.html.

Stačení vlasů vychází z jejich tvaru (rovný vlas je v průřezu kulatý, průřez vlnitého vlasu má tvar elipsy, kudrnatý vlas má oproti předchozím druhům ještě víc zploštěný tvar).  O tom, že by se vlasy točily vždy na jednu konkrétní stranu, jsme nikde informaci nenašli. 

Obor

Fyzika a příbuzné vědy

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

01.12.2014 14:10

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu