-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den, zaráží mne, že - alespoň se o tom nikde nedočítám - se v boji o směr naší energetiky nepočítá s rozvojem přehrad a vodních elektráren (a pokud je to možné, se zvyšováním výkonnosti těch stávajících). Přitom voda je naprosto čistý a obnovitelný zdroj energie, rozhodně v našich podmínkách spolehlivější než slunce a vítr, a předpokládám, že levnější než jádro. Přehrady a vzniklá jezera jsou přitom využívány i jinak než jen pro energii. Je tu ovšem problém se zaplavováním oblastí, zánikem památek i krásných přírodních lokalit a nuceným stěhováním obyvatel. Věřím ale, že se na našich vodních tocích ještě najdou rezervy - místa, kde by se zaplavila nanejvýš neobydlená oblast - a snad - nevím ovšem, zda a jak je to technicky možné - je možno budovat i menší lokální přehrady a elektrárny na bystřinách, kde by vznikala malá jezera i jako místní rezervoár vody a příslušné elektrárny by zásobovaly určitou obec či obce, čímž by se odlehčilo celostátní energetické síti, místní lidé by našli práci bez (dalekého) dojíždění a cena proudu by mohla i klesat. Jak je to s tím prosím? Děkuji
Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Podíl obnovitelné energie v naší republice se pomalým tempem neustále zvyšuje, což dokládají statistiky v přiložených odkazech. Výsledky statistického zjišťování podílu obnovitelných zdrojů energie najdete v následujícím dokumentu: https://www.mpo.cz/assets/cz/energetika/statistika/obnovitelne-zdroje-energie/2018/11/Energeticka-bilance-OZE-2003-17.pdf.
Další potvrzení našeho zjištění najdete také v následujícím webovém zdroji: https://oenergetice.cz/elektrina/vyroba-malych-vodnich-elektraren-v-cr-loni-mezirocne-vzrostla.
V naší knihovně odebíráme časopis Energetika, jehož naposledy vydaná čísla najdete ve Studovně časopisů na 3. NP, kde je Vám k dispozici ke studiu. V časopise byste také mohla najít aktuální informace z této oblasti. Přikládáme odkaz na časopis v našem katalogu: https://vufind.techlib.cz/Record/000941465.
Ohledně Vašeho dotazu byste také mohla kontaktovat Ministerstvo průmyslu a obchodu (, případě Ministerstvo životního prostředí, kde by Vám měli poskytnout fundovanou odpověď. Dále se s Vaším dotazem můžete obrátit na Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka (viz https://vuv.cz/index.php/cz/kontakty).
Při budování vodních elektráren je také vždy nutné zohlednit i jejich možné negativní vlivy např.:
Zajímavé informace o efektivním využití malých vodních elektráren najdete např. v následujícím dokumentu: https://www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/vodni_elektrarny_vyuziti_analyza/$FILE/OOV_priloha%20_3_20171004.pdf.
Ve fondu NTK najdete řadu zajímavých knih a časopisů, zabývajících se tématikou vodních elektráren (viz https://vufind.techlib.cz/Search/Results?lookfor=vodn%C3%AD+elektr%C3%A1rny&type=AllFields&sort=year).
Přikládáme další užitečné odkazy:
V případě jakýchkoliv dodatečných dotazů nás neváhejte znovu kontaktovat.
Fyzika a příbuzné vědy
--
Národní technická knihovna
29.09.2021 08:00