Vnímání svržení atomových bomb americkými spojenci

Text dotazu

Dobrý den, píši práci na téma svržení atomových bomb v Hirošimě a Nagasaki a potřeboval bych najít literaturu, ve které se objevují postoje velké Británie, Francie a Sovětského svazu na vynález a svržení atomových bomb.
Předem moc děkuji

Odpověď

Dobrý den,

o svržením bomb na japonská města ke konci 2. sv. války bylo napsáno hodně knih a článků. Mnoho historiků z celého světa se k této problematice vyjadřovalo a hodnocení bylo různé. Zde je několik ukázek

„… sledujeme-li dějiny USA, vidíme, že největší důsledky měla atomová bomba právě tam. V prvních letech po válce ve všech zemích, dokonce i v Anglii, nastal výkyv vlevo, uplatnila se více váha dělnictva a lidových vrstev, kdežto v USA nastal stejně silný výkyv vpravo, ve směru reakce. To je v neposlední řadě důsledek Hirošimy.

Atomová bomba umožnila vedoucím militaristických kruhů USA udržet si politické pozice, které měli za války. Armáda se snad poprvé v dějinách USA stala politickou silou a kontroluje všechny oblasti života…“

Zdroj:

Hlavní název: Zrození atomového věku

Podnázev: obavy a neděje

Vydání: 2., přeprac. a dopl. vyd.

Autor: Bareš, Gustav, 1910-1979

Místo vydání: Praha

Nakladatel/Vydavatel: Mladá fronta

Vydáno : 1961

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:0c399b00-b56e-11e5-8c9e-001018b5eb5c

"Zpráva o zasažení Hirošimy novým druhem pumy pronikla k japonským čelným představitelům ráno 7. srpna…Ohromený svět a vzrušená Amerika se prostřednictvím prohlášení prezidenta Trumana seznámily s některými podrobnostmi nové zbraně. Projev byl vysílán i do Japonska a mnozí japonští politikové ho považovali za pouhou propagandu… Světový ohlas nebyl jednoznačný.

Vatikán odsoudil novou pumu jako „katastrofální vrchol apokalyptických překvapení, která přináší válka.“ Vatikánský mluvčí přirovnával vynález pumy k vynálezu ponorky Leonardem da Vinci a vyslovil politování, proč atomoví vědci svůj výtvor nezničili v zájmu lidstva.

Ve Velké Británii pumu uvítali jako prostředek rychlého skončení války. H.G.Wells, který objev atomové pumy předpověděl dvanáct let předtím v knize „O věcech, jež přijdou“, poznamenal, že „toto může zničit všechno špatné, nebo dobré na tomto světě. Je na lidech, aby rozhodli co.“

V lucemburském vězeňském tábore se přední nacističtí váleční zločinci – mezi nimi Goring, polní maršálek Keitel a von Ribbentrop - shodli, že ve válce nastal obrat. Bývalý ministr zahraničních věcí prohlásil, že „od nynějška se nenajde nikdo tak stupidní, aby začínal válku. Je to příležitost pro lidstvo, aby s válkami pro vždy skoncovalo.“

V Sovětském svazu se sdělovací prostředky ke zprávě o použití atomové pumy postavily střízlivě. Rozhlasové a novinové zprávy sice vyjádřily „zájem o novou zbraň“, ale současně zdůraznily, že ruští vědci rovněž „značně pokročili v atomovém výzkumu“.

Ve Washingtonu se senátoři obrátili к nově ustaveným Spojeným národům s výzvou, aby se „prospěch z objevu vedoucího k vynálezu pumy stal majetkem mírumilovných národů.“

Téměř všichni se shodovali v jednom: svět už nebude nikdy takovým, jakým byl předtím…

Většina Američanů byla přesvědčena, že válku ukončila atomová puma.

V Rusku však lidem oznámili, že Japonsko se zhroutilo díky útoku Rudé armády.

Skutečnost však byla naprosto jiná. Japonsko ke kapitulaci donutily puma a strach z Rusů…

Zdroj:

Hlavní název: Enola Gay

 Podnázev: svržení první atomové pumy

 Vydání: Vyd. 3., (V Pasece 1.)

 Autor: Thomas, Gordon, 1933-

 Překladatel: Pražák, Radovan

 Autor: Morgan Witts, Max

 Místo vydání: Praha

 Nakladatel/Vydavatel: Paseka

 Vydáno : 2003

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:acdb84e0-3c73-11e3-9dde-5ef3fc9bb22f

Na stránkách Národní knihovny ČR jsou volně přístupné katalogy a databáze, kde podle klíčových slov (předmětových hesel) můžete hledat knihy nebo články, které se vámi sledovanou problematikou zabývají. Zde několik  z nich na ukázku:

Baze ANL - články:

     Hlavni zahlavi       Doubrava, Lukas

     Nazev                Bylo svrzeni prvni atomove bomby valecnym zlocinem? : americka generalita s jadernym utokem nesouhlasila / Lukas Doubrava

     Zdroj. dokument      Ucitelske noviny : tydenik pro ucitele a pratele skoly Praha : Josef Kral 1883-, ISSN 0139-5718 Roc. 118, c. 27 (2015), s. 14-16 118:27

     Predmet. heslo       dejepis

     Predmet. heslo       valky

     Predmet. heslo       ucivo

     Predmet. heslo       dejiny dvacateho stoleti

     Predmet. heslo       Japonsko

     Klicova slova        druha svetova valka * doplnek k ucivu

     Chronolog. udaj      1945

      Resume               Valka v Tichomori, valecne operace v poslednim roce 2. svetove valky. Mezinarodni situace. Hlavni duvody pro svrzeni atomove bomby na japonska mesta Hirosimu a Nagasaki (6. a 9. 8. 1945), zhorsujici se situace Japonska, snahy o ukonceni valky. Projekt Manhattan (prisne utajovany experiment, v cele vyzkumneho tymu J. R. Oppenheimer), vyvoj nuklearni zbrane, spoluprace USA, Velke Britanie a Kanady. Postupimske ultimatum,

                          rozhodnuti americkeho prezidenta o pouziti prvni atomove zbrane v historii i pres nesouhlasne nazory prednich vojenskych autorit. Vyber cilu - Hirosima a Nagasaki, bombardovani, vstup SSSR do valky s Japonskem, kapitulace japonskych vojenskych jednotek.

     Hlavni zahlavi       (lup)

     Nazev                Odpurci pouziti bomby / (lup)

     Zdroj. dokument      Magazin 2000, ISSN 1211-4928 Roc. 13, c. 6 (20060317), s. 12-13 13:6

     Poznamka             Rubrika: Kroky do minulosti

     Predmet. heslo       atomova bomba -- vyroba -- historie -- Spojene staty americke

     Predmet. heslo       jaderne zbrane -- vyzkum -- historie -- Spojene staty americke

     Predmet. heslo       jaderne zbrane -- politicke aspekty -- eticke a moralni aspekty -- Spojene staty americke

     Hlavni zahlavi       Kasparova, Ludmila Anezka

     Nazev                Zrozeni tiche smrti / Ludmila Anezka Kasparova

     Zdroj. dokument      Katolicky tydenik, ISSN 0862-5557 Roc. 6, c. 32 (1995), s. 1, 8 6:32

     Poznamka             Svrzeni atomove bomby na Hirosimu a Nagasaki, 6.8. a 8.8.1945

     Klicova slova        svetova valka 2. * americke dejiny * japonske dejiny * valecne operace * atomove zbrane * atomove utoky * svrzeni atomove bomby * Hirosima * Nagasaki * vyroci 50. * Spojene staty americke * Japonsko * r. 1945, srpen * 06.08.1945 * 08.08.1945

     Hlavni zahlavi       Nalevka, Vladimir

     Nazev                Hirosima - padesat let pote / Vladimir Nalevka

     Zdroj. dokument      Dejiny a soucasnost, ISSN 0418-5129 Roc. 17, c. 6 (1995), s. 29-34 17:6

     Klicova slova        svetova valka 2. * americke dejiny * japonske dejiny * valecne operace * letecke bombardovani * svrzeni atomove bomby * Hirosima * Japonsko * r. 1945, srpen

Baze NKC - knihy:

     Hlavni zahlavi       Pitschmann, Vladimir

     Nazev                Jaderne zbrane: nejvyssi forma zabijeni / Vladimir Pitschmann

     Vydani               1. vyd.

     Nakl. udaje          Praha : Nase vojsko, 2005

     ISBN                 80-206-0784-6 (vaz.)

     Edice                Historie a vojenstvi

     Hlavni zahlavi       Syrucek, Milan, 1932-

     Nazev                Na prahu atomove valky : svet mohl byt mnohokrat znicen, aniz to tusil / Milan Syrucek

     Vydani               1. vyd.

     Nakl. udaje          Praha : Epocha, 2008

     Odkazy               http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:a2a13960-bf0a-11e3-b110-005056827e51 - Digitalizovany dokument

     ISBN                 978-80-87027-86-8 (vaz.) * 978-80-87027-86-6 (chyb.)

     Predmet. heslo       jaderne zbrane

     Predmet. heslo       testovani jadernych zbrani

     Predmet. heslo       mezinarodni bezpecnost -- 20. stoleti

     Predmet. heslo       studena valka (1945-1989)

     Predmet. heslo       vojenska politika -- Spojene staty americke

     Predmet. heslo       vojenska politika -- Sovetsky svaz

     Predmet. heslo       Spojene staty americke -- zahranicni vztahy -- 20. stoleti

     Predmet. heslo       Sovetsky svaz -- zahranicni vztahy -- 20. stoleti

     Hlavni zahlavi       Rossiter, Mike, 1948-

                          Spy who changed the world. Cesky

     Nazev                Spion, ktery zmenil svet : Klaus Fuchs a tajemstvi atomove bomby / Mike Rossiter ; z anglickeho originalu The spy who changed the world ... prelozil Pavel Kolmacka

     Vydani               Vydani prvni

     Nakladatel           V Praze : Vysehrad, 2015

     ISBN                 978-80-7429-530-0 (vazano) : Kc 328,00

     Predmet. heslo       agenti -- Nemecko -- 20. stoleti

     Predmet. heslo       fyzici -- Nemecko -- 20. stoleti

     Predmet. heslo       spionaz -- Sovetsky svaz

     Predmet. heslo       zpravodajske sluzby -- Sovetsky svaz

     Predmet. heslo       atomova bomba