Vlivy církve

Text dotazu

Jsou potvrzené nějaké zásahy církve do historie?
např. zatajila nějaké bitvy,výsledek atd.

Odpověď

Dobrý den,

církev se bezesporu podílela na utváření dějin. U některých historických událostí došlo k tomu, že pravda a některá fakta o události byla zatajována či pozměňována. V některých případech tak činili i církevní přestavitelé.

Mezi známé zásahy církve do historie patří například tzv. Konstantinova donace, která udělala z papežů svrchované panovníky nad církevními i světskými záležitostmi a zaručovala jim vlastnické právo na "Papežské státy" (rozsáhlé oblastí střední Itálie). Tato listina, která značně napomohla zvýšení pravomocí církve, byla ovšem falzem. Církevní představitelé dlouho utajovali a vyvraceli námitky o nepravosti této listiny. Až v 17. století katolická církev oficiálně uznala, že Donace jsou padělkem z osmého století a ne autentickým dokumentem ze století čtvrtého.

Taktéž první křížová výprava byla vždy církví prezentována jako zbožná cesta poutníků, kteří chtěli osvobodit Svatou zemi. Ve skutečnosti se ovšem jednalo o loupežnou a kořistnickou výpravu.

Více si můžete přečíst ve velmi zajímavé knize:

* CANDUCI, Alexander. Největší lži v dějinách : falše, podvody, svádění viny na druhé a oficiální kamufláže, které utvářely svět. 1. vyd. Praha : Fortuna Libri, c2011. ISBN 978-80-7321-540-8.

Další literatura k tématu:

* MORAVČÍK, Leopold. Lži, ktoré menili svet. 1. vyd. Bratislava : Regent, 2005. ISBN 80-88904-42-0.

* GUTBERLET, Bernd Ingmar. 50 největších lží a legend světové historie. 1. vyd. Brno : MOBA, c2008. ISBN 978-80-243-3283-3.

* DE ROSA, Peter. Temné papežství. 1. vyd. Praha : ETC, 1997, c1996. ISBN 80-86006-04-2.

* SHAHRAD, Cyrus. Tajemství Vatikánu. 1. vyd. Praha : Brána, 2009. ISBN 978-80-7243-421-3.

* LEWIS, Brenda Ralph. Temná historie papežů : neřesti, korupce a vraždy ve Vatikánu. 1. vyd. Praha : Deus, 2009.ISBN 978-80-87087-94-7.

Literaturu k tématu můžete dohledat prostřednictvím Online katalogu Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc, Souborného katalogu ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/skc či Jednotné informační brány: http://www.jib.cz .