Vlatava a Labe

Text dotazu

Dobrý den,
nedávno jsem jel přes Mělník a napadlo mě, proč po soutoku řeky Vltavy a Labe nese jejich společný tok jméno Labe, a ne Vltava. Vždyť Vltava v místě soutoku převyšuje Labe jak svou délkou, tak vodností, a dokonce i plochou povodí. Jejich rozdíl je navíc jasně patrný, jelikož mohutný čistý proud stříbropěnné Vltavy tu přijímá nahnědlé, špinavé vody Labe. Doufám, že by se dalo někde zjistit, co vedlo zeměpisce k tak nelogickému pojmenování.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

 

omlouváme se opožděnou odpověď. Podle internetových zdrojů jsou důvodem, proč říkáme, že se Vltava vlévá do Labe Keltové: "Labe je celkově 1154 km dlouhé, z toho v Čechách 358 km. Pramení v nadmořské výšce 1387 m n. m. na Labské louce blízko hranice s Polskem. Pod Labskou boudou spadá Labským vodopádem do Labského dolu. Druhou větví je Bílé Labe, které naopak pramení u Luční boudy nedaleko Sněžky. V místech, kde zároveň pramení další významný přítok Labe - Úpa. Labe i Bílé Labe se spojují nad Špindlerovým mlýnem. Jméno dali řece zřejmě Keltové, kteří její povodí obývali ve starověku. Původní keltské slovo (snad "Elb") znamenalo prostě "(velká) řeka" a objevuje se v názvech mnoha řek ve Švédsku. Podle některých pramenů má jméno Labe původ v základu Albis znamenající bílý, světlý, čistý (zdroj: Wikipedie).Díky Keltům je dnes Vltava považována za přítok Labe, ačkoliv je Vltava od pramene k soutoku zřetelně delší, má větší povodí a na soutoku též o polovinu větší průtok. " (zdroj: http://www.novaduchovnicesta.cz/fotografie/labe/ ). Stejného názoru je i česká Wikipedie http://cs.wikipedia.org/wiki/Labe a zdroj na webových stránkách http://www.toulkypocechach.com/soutok.php.

 

Bohužel, se nám nepodařilo ve fondu Národní knihovny tuto informaci ověřit. V monografii (Ryšánek, Vít. Soutoky řek na území Čech, Moravy a Slezska. 1. vyd. Praha: Libri, 2006. 237 s. ISBN 80-7277-311-9.) se uvádí pouze následující informace, jež na Vaši otázku neodpovídá: Vltava se zde, pod Mělníkem, vlévá do Labe na jeho říčním kilometru 110. Je to tak, ale podle pravidel nepsaných i psaných by to mělo být naopak, Labe by mělo ústit do Vltavy. Vltava je zde totiž se 430,2 km výrazně delší, na vodu při průměrném dlouhodobém průtoku 154 m3/s vydatnější a její povodí 28 090 km2 (víc než polovina Čech) je rozlehlejší než je tomu u Labe. To od pramene k tomuto místu měří jen 235 km, (i jeho celková délka v ČR - 371 km - je menší než délka Vltavy). Povodí Labe v Čechách (včetně povodí Vltavy) měří 51391,5 km2.

 

Zkuste prosím Vodohospodářský informační portál: http://voda.gov.cz/portal/cz/ , anebo Povodí Vltavy, státní podnik (http://www.pvl.cz/ )

 

Obor

Geografie. Geologie. Vědy o zemi

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

29.05.2013 13:33

Anonym píše:
Středa 11.10.2017 17:14
-geographic.cz/clanky/vodni-srdce-nasi-zeme-lezi-jinde-nez-jste-si-mysleli.html
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu