vlastník originálu smlouvy

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, kdo je vlastníkem originálu při podepsání písemné smlouvy. Zda je to zákonem dané či záleží na domluvě nebo obchodních podmínkách.
Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
v tomto případě bychom Vám doporučovali obrátit se na právnickou poradnu. Dotazy právnického zaměření v rámci služby Ptejte se knihovny nezodpovídáme (viz pravidla poskytování služby Ptejte se knihovny na stránkách služby). Se svým dotazem se můžete obrátit také na bezplatnou internetovou poradnu: http://poradna.vecerniskola.cz/index.htm .

Slovník českého práva uvádí k pojmu smlouva následující informace:
"Zákonná úprava smluv spočívá na jejich bezformálním uzavírání, takže smlouva může být uzavřena v zásadě nejen písemně, ale i ústně nebo konkludentním způsobem. Písemnou formu smluv vyžaduje zákon jen u některých typů smluv a v případech, kdy si tuto formu dohodnou strany smluv (u obchodních smluv postačí, že si tuto formu vymíní jedna z nich). I při písemné formě nemusí být smlouva sepsána na téže listině, takže postačí např. výměna dopisů. Výjimku činí smlouva, jejímž předmětem je převod nemovitostí; tato smlouva musí být vyhotovena na téže listině. k platnosti písemné smlouvy se vyžaduje podpis smluvních stran nebo osob, které jsou oprávněný za ně jednat."

Zdroj:
MADAR, Zdeněk a kol. Slovník českého práva. Praha: Linde, 1995. 2 sv. (1390 s.). ISBN 80-85647-62-1.