Vladimír Jůva starší

Text dotazu

Dobrý den, dá se někde najít podrobnější životopis tohoto významného autora (zakladatel muzejní pedagogiky) ? V internetových odkazech častěji nacházím životopis jeho syna. Potřebovala bych zjistit více informací, nebo kde bych tyto informace o panu Jůvovi starším našla ?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

prof. Vladimír Jůva starší je velmi úzce svázán s Masarykovou univerzitou v Brně.

Narodil se 14.12.1925 v Brně a na Masarykově univerzitě v Brně začínal již jako student filozofie, historie, muzikologie, psychologie a pedagogiky. Roku 1950 zde obhájil doktorát z pedagogiky a psychologie. Své učitelské působení zahájil v roce 1950 na kroměřížském gymnáziu. Školní katedru gymnázia vyměnil v roce 1954 za Výzkumný ústav pedagogiky v Brně, kde působil až do roku 1957.  Následujících léta jeho odborné práce jsou již spjaty s Masarykovou univerzitou v Brně. V letech 1953 - 1963  zde působil jako odborný asistent, od roku 1963 d roku 1989 jako vedoucí katedry pedagogiky. Mezi lety 1962 - 1966 zastával funkci proděkana pro výuku. V roce 1979 na FF Univerzity Karlovy obhájil doktorát pedagogických věd.

Ve svém profesním zaměření se zaobíral především obecnou pedagogikou, dějinami pedagogiky a srovnávací pedagogikou.

Je autorem četných studií a prací. Jejich přehled a další informace můžete nalézt v následujících článcích:

* MONATOVÁ, Lili. Životní jubileum profesora Vladimíra Jůvy. Sborník prací Filozofické fakulty brněnské univerzity. 1996, r. 49-50, č. 5-6, s. 139 - 141.

* Šedesátiny Vladimíra Jůvy. Universitas: revue Masarykovy univerzity v Brně. 1985, r. 18, č. 6, s. 86 - 88.

* VESELÁ, Zdenka. Profesor Vladimír Jůva (1925 - 2005). Pedagogická orientace: vědecký časopis České pedagogické společnosti. Brno: Česká pedagogická společnost 1967-, 2005, 2005(4), 90-92. ISSN 1211-4669.

* STŘELEC, Stanislav. Výročí profesora Vladimíra Jůvy. Pedagogická orientace: vědecký časopis České pedagogické společnosti. Brno: Česká pedagogická společnost 1967-, 2000, , 116-118. ISSN 1211-4669.