Vladimír Boudník, básník

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaké texty z 50. let (zejména básnické či prozaické) po době zanechal Vladimír Boudník (1924-1968) a kde bych je mohla najít vydané? Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

literární pozůstalost (nebo aspoň její část) Vladimíra Boudníka je uložena v Literárním archivu Památníku národního písemnictví (LA PNP) v Praze na Strahově, viz níže

Název archivu: Literární archiv Památníku národního písemnictví
Číslo fondu/sbírky: 112
Název fondu/sbírky: Boudník Vladimír
Značka fondu/sbírky:
Datace:1924 - 1968
Původce: BOUDNÍK Vladimír 1924 - 1968; grafik, básník.
Popis: 1. Doklady. 2. Korespondence. 3. Rukopisy vlastní (poezie, deníky, manifesty). 4. Fotografie (L. Michálek).
http://www.badatelna.eu/fond/3533/?q=vladim%C3%ADr%20boudn%C3%ADk#sthash.zixnBrtu.dpuf
http://www.badatelna.eu/fond/3533/?q=vladim%C3%ADr%20boudn%C3%ADk

Doporučujeme obrátit se na LA PNP, Strahovské nádv. 132, Praha 1.

V knize BOUDNÍK, Vladimír. Mezi avantgardou a undergroundem. Praha: Gallery, 2004. v chronologii k roku 1952 se píše: "Jako "konkurenci" samizdatové edici Půlnoc Egona Bondyho a Ivo Vodseďálka (Vladimír Boudník) založil edici Explosionalismus a od února v pěti kopiích vydal v krátkých intervalech více než dvacet svých povídek - reportáží, kritik a dalších písemností...".

V Knihovně Národního muzea http://www.nm.cz/Knihovna-NM/,  v Knihovně Uměleckoprůmyslového muzea http://www.knihovna.upm.cz/   a v Knihovně Národní galerie http://www.ngprague.cz/knihovna-1   mají mít, podle souborného katalogu (báze SKC na www.nkp.cz ), knihu Explosionalismus: tvorba Vladimíra Boudníka z let 1947 - 1956.(LARVOVÁ, Hana a NOŽKOVÁ, Marta, ed. Explosionalismus: tvorba Vladimíra Boudníka z let 1947-1956 = Explosionalism - Vladimír Boudník: Works, 1947-1956. Překlad Ivan Vomáčka. Praha: Galerie hlavního města Prahy, [2007]. [8] s.)

V Památníku národního písemnictví http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/20-literarni-archiv/  mají ve fondu BOUDNÍK, Vladimír. Loď : 5. II. 1952. Praha : Inverze, [1990?]. -- [26] s. (Ve fondu Národní knihovny ČR je pouze v Národním konzervačním fondu (NKF, v Hostivaři, Sg. I 313898)). Další samostatné tisky se nám nepodařilo najít. Pokud jsou, je pravděpodobné, že je uchovávají jako velkou vzácnost soukromí majitelé.

Doporučujeme také katalog k výstavě v Galerii hl. m. Prahy v roce 1992, viz níže, kde jsou některé texty V. Boudníka uvedeny.
BOUDNÍK, Vladimír. : [katalog výstavy, Galerie hlavního města Prahy, Praha 13.srpen-4.říjen 1992]. Praha: Galerie hlavního města Prahy, 1992.
Signatura NK ČR: 54 D 093878
http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:1bf51c50-b290-11e3-9d7d-005056827e51

 Elektronický katalog (báze NKC) na www.nkp.cz uvádí např.  následující publikace:

  • Vladimír Boudník a přátelé. Svazek 3, Dopisy Vladimira Boudníka přátelům 1949-1953. -- Praha : Jan Placák - Ztichlá klika, 2015. -- 323 stran : ilustrace (některé barevné), faksimile ; 22 cm
  • Vladimír Boudník a přátelé. Svazek II., Dopisy Hanese Reegena Vladimiru Boudníkovi a Reegenova literární pozůstalost. -- Praha : Ztichlá klika, 2014. -- 131 s. : il. (některé barev.) ; 22 cm
  • Vladimír Boudník a přátelé. Svazek I., Dopisy Vladimíra Boudníka Mikuláši Medkovi. -- Praha : Jan Placák - Ztichlá klika, 2012. -- 83 s. : il. (některé barev.), faksim. ; 22 cm
  • Kluby poezie / Bohumil Hrabal. -- 2., upr. vyd.. -- Praha : Mladá fronta, 2010. -- 150 s. ; 17 cm
  • Manifest explozionalismu / Vladimír Boudník ; [dvoubarevnou perokresbou ilustroval Ilja Sainer ; edici řídí, výtvarně upravuje a o tisk pečuje Martin Dyrynk ; fotopísmem petit Hiroshige vysadila Soňa Franková v pražském grafickém MD ateliéru]. --     Praha : Spolek českých bibliofilů, 2005. -- 17 s. : il. ; 14 cm
  • Zápisky o Vladimíru Boudníkovi / Vladislav Merhaut ; [k vydání připravil a ediční poznámku napsal Martin Machovec]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Revolver revue, 1997. -- 397 s. ; 20 cm

  • Z korespondence. II., (1957-1968) / Vladimír Boudník ; [k vydání připravili Vladislav Merhaut, Marcela Turečková, Václav Kadlec]. -- 1. vyd.. -- Praha : Pražská imaginace, 1994. -- 108 s. ; 20 cm
  • Z korespondence. I., (1949-1956) / Vladimír Boudník ; [k vydání připravili Vladislav Merhaut, Marcela Turečková, Václav Kadlec]. -- 1. vyd.. -- Praha : Pražská imaginace, 1994. -- 122 s. ; 20 cm
  • Z literární pozůstalosti / Vladimír Boudník ; [k vydání připravil Vladislav Merhaut]. -- 1. vyd.. -- Praha : Pražská imaginace : Pragma, 1993. -- 102 s. ; 21 cm

Z edice Explosionalismus:

  • Corpus delicti : [soubor dopisu a grafik / text a ilustrace] Vladimír Boudník. -- Praha : Pražská imaginace, 1990. -- [36] s. : reprodukce (některé barev.) ; 21 cm Sg. NK ČR 54 H 230339
  • Propagace v praxi : Pomůcka pro pokročilé poradce / Vladimír Boudník. -- 1. vyd.. -- Praha : Pražská imaginace, 1990. -- 14 s. ; 21 cm Sg. NK ČR 54 H 180219

Další zajímavé odkazy, Národní digitální knihovna: