Vladař u Žlutic

Text dotazu

Hledám informace o stolové hoře Vladař u Žlutic, o rostlinstvu a zvířectvu v této CHKO.

Odpověď

Dobrý den,
podle zdrojů z nichž čerpáme, a které jsou uvedeny v závěru emailu, je Vladař přírodní rezervace (vyhlášená 1969) a nikoli chráněná krajinná oblast. Toto území leží na stolové hoře na zbytku třetihorního čedičového příkrovu, najdeme tu také malé rašelinné jezírko.

Vegetaci tohoto chráněného území tvoří teplomilná doubrava s vtroušenou lípou na jižním svahu a přirozené suťové lesy na východním svahu. Část rezervace pokrývají kulturní porosty modřínu, borovice a smrku. Nalezneme tu také lilii zlatohlávka nebo skalník celokrajný. Dlouhodobě neobhospodařované pastviny postupně zarůstají keři trnky  a hlohu, typický je pro ně hlaváč fialový.

Ze zvířeny tu má zastoupení široké druhové spektrum ptactva, je odtud doložen např. strakapoud prostřední, včelojed lesní, slavík obecný. Byl tu pozorován i nepůvodní jelen sika a daněk skvrnitý.

Další informace naleznete v publikaci:
ZAHRADNICKÝ, Jiří; MACKOVČIN, Peter (eds.) a kolektiv. Chráněná území ČR. XI., Plzeňsko a Karlovarsko. Vyd. 1.. Praha : Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ; Brno : EkoCentrum Brno, 2004. 588 s. ISBN 80-86064-68-9.

Podívat se můžete také na volně přístupné internetové zdroje:
http://priroda-kv.cz/lokality/vladar/index.php
http://www.kr-karlovarsky.cz/Turisticky/zajimavosti/archeologie/Vladar.htm .