vitamin E

Text dotazu

dobry den omlouvam se za pravopis nejsem ceske narodnosti. Mam zajem o vedeckou studi ucinku vitaminu E na plet potebovala bych studii na komercni pouziti dekuju

Odpověď

Dobrý den,

ve fondu Národní knihovny ČR se bohužel nenachází žádná studijní zpráva o účinku vitaminu E na pleť. K tomuto tématu můžete využít především dvě dostupné  publikace, a to:

* PAPAS, Andreas. Vitamin E: zázračný antioxidant při prevenci a léčbě srdečních chorob, rakoviny a stárnutí. Praha: Pragma, C2000. 380 s. ISBN 80-7205-773-1.

* LANGE-ERNST, Maria-Elisabeth. Vitamín E a hořčík: program proti stárnutí. 1. vyd. Olomouc: Fontána, [2006?]. 64 s. ISBN 80-7336-290-2.

Obě knihy obsahují více či méně obsáhlé kapitoly o  vlivu vitaminu E na pleť.

Dále také existují články v tisku o významu vitaminu E na pokožku, ovšem ani v tomto případě se nejedná o studijní zprávy, např.

*  HAMPLOVÁ, Ludmila. Starat se o kůži začněte zevnitř.  Lidové noviny. 29.1.2011, č. 24, s. 6. ISSN 0962-5921.

Odbornější příspěvky byste mohla najít v české národní lékařské bibliografické databázi (tzv. Bibliographia Medica Čechoslovaca, BMČ), dostupné na adrese http://www.medvik.cz/bmc/. Příkladem uvádíme:

* ADAMOVSKÁ, E. Vitamin E a jeho použití v dermatologii. Farmakoterapeutické zprávy. 1978, roč. 24, č. 5, s. 393-400. ISSN 0418-0288.

Snad by pro Vás mohl být zajímavý článek  od autora Jense J. Thiele, který je v uvedené  knize "Vitamin E a hořčík" zmiňován také jako autor studijních zpráv o kůži a vlivech na ní. Článek se jmenuje "Vitamin E in human skin" a v online verzi je dostupný na adrese http://www.ysonut.es/pdf/Ysodoc/D030202.pdf.

Odbornější příspěvky, resp. články z odborných periodik, můžete najít v licencovaných online databázích, které mají některé knihovny předplacené (seznam takto dostupných zdrojů v NK ČR je k dispozici na adrese http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3. Ukázkou uvádíme vybrané články ze systému Ebsco, konkrétně databáze  Academic Search Complete a Wilson OmniFile Full Text Select:

* LAING, Jennifer. Your best skin. Essence (Time Inc.); Jan2006, Vol. 36 Issue 9, p25-36. ISSN 0014-0880.

* BURKE, Karen. Interaction of vitamins C and E as better cosmeceuticals. Dermatologic Therapy; Sep2007, Vol. 20 Issue 5, p314-321. ISSN 1396-0296.

* THOELE, Jens J. Vitamin E: Critical Review of Its Current Use in Cosmetic and Clinical Dermatology. Dermatologic Surgery; Jul2005 Part 2, Vol. 31 Issue 7p2, p805-813. ISSN 1076-0512.

Pokud Vás uvedené články zaujaly, zeptejte se ve Vaší knihovně na možnost přístupu k licencovaným online zdrojům.

S dotazem Vám doporučujeme obrátit se také na Národní lékařskou knihovnu, která je taktéž zapojena do služby Ptejte se knihovny a  pro Váš dotaz je více relevantní (http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/narodni-lekarska-knihovna/).