Vít Steinbach

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se dá najít v soupisu poddaných r.1651 v obci Věvrov u Staňkova jméno Vít Steinbach narozen v roce 1648. Znám jen datum jeho úmrtí r. 1708 / ve věku 60 let/ Zajímá mě především jméno jeho otce a matky a odkud do Věvrova přišli. Předem Vám děkuji za Váš čas

Odpověď

Dobrý den,

obec Vebrova (dnešní Věvrov) bohužel  není v Soupisu poddaných podle víry z roku 1651 uvedena. Zápis z této obce buď nebyl vyhotoven, nebo se nedochoval.

Zápis o obci však můžeme nalézt v Berní rule z roku 1654. Zmíněn zde je Matěj Steinbach. Berní rula však neuvádí žádné osobní informace (věk, rodinné příslušníky aj.) Byl to soupis majetku osob. Vyčíst z něj můžeme, že Matěj Steinbach  byl sedlákem, který vlastnil celkem 50 rolí (strychů) půdy, z nichž na zimu osíval 14 a na jaře též 14 strychů. Vlastnil 5 potahů a choval 4 krávy a 11 prasat.  Ve své době patřil k nejbohatším sedlákům v obci.

V berní rule je Matěj Steinbach uveden jako jediný tohoto příjmení v obci. Nelze ovšem zcela vyloučit, že v dané oblasti žili v uvedeném období i jiní Steinbachové. Muselo by se ovšem jednat o nemajetné osoby (nejsou uvedeny v Berní rule z roku 1654).

Dokumentů ze 17. století, které by byly použitelné pro genealogický výzkum, je k dispozici většinou poměrně velmi málo. Matriky v uvedeném období začínaly být teprve vedeny a zápisy v nich nebyly zpočátku zcela pravidelné. Identifikace jednotlivých poddaných  byla ztížena neuzákoněnou povinností identifikovat se jedním dědičným neměnným příjmením (uzákoněno až v roce 1780).

Protože Matěj Steinbach byl sedlák, můžete zkusit získat další informace v gruntovních (pozemkových) knihách, pokud pro uvedený kraj v daném období již byly vedeny. V tomto období se gruntovní knihy taktéž teprve začínaly vést. Dále je možné, že majitel panství nechal vyhotovit nějaké soupisy poddaných či jiné dokumenty pro vnitřní potřebu panství (uloženy by byly v archivních materiálech Velkostatku Horšovský Týn- viz níže).  Gruntovní knihy i archiv panství by měl být k dispozici  k nahlédnutí ve Státním oblastním archivu v Plzni: http://www.soaplzen.cz/ )

Název fondu (sbírky): Velkostatek Horšovský Týn Uloženo v archivu: Státní oblastní archiv v Plzni Místo vzniku fondu (sbírky): Horšovský Týn Časový rozsah: 1544-1947

Metráž: 182,99 bm zpracováno (z toho 182,99 bm inventarizováno), 4,91 bm nezpracováno

Přístupnost: Archivní soubor je částečně přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky): Vrchní úřad Horšovský Týn, hospodářské ředitelství Horš.Týn (okr. Horš. Týn). Rodina majitele velkostatku Tematický popis: Hospodářské, sociální a kulturní poměry venkovského lidu za feudalismu, hospodaření velkostatku za feudalismu a kapitalismu. Vývoj správy souboru panství od 17. stol.; pozemk. knihy, soupisy poddaných, prameny k dějinám měst Horš. Týna a Hostouně. Doplňující materiál nutno hledat ve fondu Ústřední trauttmansdorfské správy a pro 2. polovinu 17. stol. i v rodinném archivu Trauttmansdorfů.

Archivní pomůcky:

HOFMANN G.: VELKOSTATEK HORŠOVSKÝ TÝN, 1544 - 1947. Inventář, 1978, s. 410, ev.č. 256.

Použité zdroje:

* ČADKOVÁ, Iva, ed. a ZAHRADNÍKOVÁ, Magda, ed. Berní rula. 24, Kraj Plzeňský. Díl II. Vyd. 1. Praha: Státní ústřední archiv, 2002. s. 445-729. ISBN 80-85475-88-X.

* ZAHRADNÍKOVÁ, Magda, ed. Soupis poddaných podle víry z r. 1651. Plzeňsko-Klatovsko. Vyd. 1. Praha: Státní ústřední archiv, 2003. 2 sv. (358 s., s. 359-717). ISBN 80-86712-01-X.

* http://www.mvcr.cz/clanek/archivni-fondy-a-sbirky-v-ceske-republice-386553.aspx