Virtuální vs. souborný katalog

Text dotazu

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o osvětlení rozdílů mezi virtuálním a souborným katalogem. Na stránkách www.caslin.cz je za souborný katalog označována Jednotná informační brána, jinde jsem se však setkala s tím, že je JIB považována za virtuální katalog (stejně jako Karlsruhe Virtueller Katalog). Takže v tom moc jasno nemám. I v těch definicích se mi zdá, že se jedná o dost podobné věci (jedno rozhraní, prolinkování do konkrétních katalogů), nemohli byste mi prosím osvětlit hlavní rozdíly a naznačit tak, zda je JIB souborným katalogem nebo katalogem virtuálním? Děkuji Vám předem za odpověď a přeji Vám hezký den.

Odpověď

Dobrý den,
nejlépe rozdíl mezi reálným souborným katalogem a virtuálním katalogem vynikne na definicích, které jsou uvedeny v Terminologické databázi knihovnictví a informační vědy (TDKIV, dostupné na adrese http://aleph.nkp.cz/F/). Zde se můžete dočíst:

Reálný souborný katalog - Souborný katalog ve formě fyzicky existující databáze, do které jsou dodávány záznamy dokumentů jednotlivých účastnických knihoven. Reálný souborný katalog budovaný tak, že záznamy jsou vytvářeny primárně v lokálním katalogu zúčastněné knihovny a následně jsou kopírovány do báze souborného katalogu, se označuje jako dostředivý souborný katalog (v českém prostředí se však tento termín nepoužívá a je plně je nahrazován termínem reálný souborný katalog). Reálný souborný katalog budovaný tak, že záznamy jsou vytvářeny primárně v souborném katalogu a následně jsou kopírovány do lokálního katalogu zúčastněné knihovny, se označuje jako odstředivý souborný katalog (v českém prostředí není tento termín vžitý, užívá se místo něj termín sdílená katalogizace).

Virtuální souborný katalog - Technologie propojení nezávislých knihovních katalogů pomocí jednotného uživatelského rozhraní, které umožňuje paralelní prohledávání jednotlivých katalogů a vytváří virtuální (reálně neexistující) souborný katalog. Základním předpokladem funkce virtuálního souborného katalogu je standardní vyhledávací protokol, jenž podporuje formulaci rešeršního dotazu a zpřístupnění záznamů (např. komunikační protokol Z39.50).

Reálným souborným katalogem v ČR je tak Souborný katalog ČR (dostupný na adrese http://aleph.nkp.cz/F/, více informací o něm na adrese http://www.caslin.cz/). JIB je možné považovat - a je tak i označována - za virtuální souborný katalog (více informací o Jednotné informační bráně získáte na adrese http://info.jib.cz/). Velmi pěkně se obou druzích informačních zdrojů zmiňuje ve svém příspěvku paní PhDr. Bohdana Stoklasová: Integrace informačních zdrojů v Jednotné informační bráně a její dopad na strategii knihoven (jib-info.cuni.cz/dokumenty/sec2002/Sec2002_strateg.doc).
Laicky řečeno je Souborný katalog ČR existující databáze záznamů z fondů spolupracujících českých knihoven. Zadáním rešeršního dotazu je prohledávána právě tato báze. Zatímco Jednotná informační brána umožňuje v rámci jednoho rozhraní přistupovat do různých zdrojů (katalogů, volných i licencovaných bází, plnotextových či bibliografických zdrojů), které jsou prohledávány a výsledky dotazu poté uživatel získá opět v daném rozhraní.
Doufáme, že Vám výklad pomohl. Pokud byste měla jakékoli další dotazy, neváhejte se na službu Ptejte se knihovny opět obrátit, případně můžete kontaktovat také Knihovnu knihovnické literatury (kkl@nkp.cz).