Vintage jako filmový žánr.

Text dotazu

Dobrý den, ptám se na případnou definici stanovující žánr vintage obecně -- a ve filmu, pro film, zvláště.
Děkuji za ochotu a zájem.

Odpověď

Dobrý den,

Slovo "vintage" pochází z francouzštiny a původně označovalo staré zrající víno, odsud se jeho význam rozšířil na označení starších předmětů, kusů módy, nábytku apod. Po vzoru fenoménu vína se udává přibližná doba, kdy bývá věcem přiřknuto přízvisko "vintage", zhruba 20 let.

V kinematografii bývá nejčasněji označení užíváno ve spojení se snímky natočenými způsobem, aby působily starší, než doopravdy jsou. Dochází k použití kamerových filtrů, postprodukčních efektů, patiny apod. Vzhledem k dostupným zdrojům se však nedá říct, že "vintage kinematografie" by byla brána jako samostatný filmový žánr, nejčastěji se omezuje pouze na vizuální efekt. Jistým způsobem může tento termín případně suplovat pojem "klasická kinematografie", odkazující se k období výroby prvních celovečerních amerických a evropských filmů ve 20., 30 a 40. letech 20. století. Např. lhůta pro zápis snímku do amerického archivu National Film Registry je 20 let.

Zdroje:
https://radiozurnal.rozhlas.cz/vintage-retro-antique-vite-jaky-je-mezi-temito-slovy-rozdil-6234834
https://dictionary.cambridge.org/dictionary/english/vintage
https://www.rogerebert.com/scanners/what-makes-a-movie-a-classic
https://cs.wikipedia.org/wiki/Klasick%C3%BD_Hollywood

Obor

Divadlo, film, tanec

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

08.04.2021 04:04

PSK - admin píše:
Pondělí 10.05.2021 06:03
Autor dotazu téma zpracoval zde: http://vintage-jako-zanr.unas.cz.
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu