vilný

Text dotazu

Dobrý den,
jaký je, prosím, přesný význam slova vilný a čím se liší od smyslného,
lascivního a chlípného?
Předem děkuji za odpověď,

Odpověď

Dobrý den,

v podstatě se jedná o synonyma.

Slovo "vilný" vykládá Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost následovně:

"vilný - chorobně, necudně, oplzle smyslný, chlípný: vilný stařec; vilný úsměv"

Slovník českých synonym k tomuto slovu uvádí následující synonyma:´"vilný - chlípný, necudný, oplzlý, smyslný"

Další uvedená slova jsou Slovníkem spisovné češtiny charakterizována následovně: "smyslný - libující si v erotice, sexualitě: smyslná žena 2. působící takovým dojmem: smyslné rty" "lascivní - oplzlý, necudný, kluzký: lascivní vtip" "chlípný - vilný: chlípný stařec

Použitá literatura:

*  Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost : s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. 2., opr. a dopl. vyd. Praha : Academia, 1994. ISBN 80-200-0493-9.

*  PALA, Karel. Slovník českých synonym. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1994. ISBN 80-7106-059-3.