Vilém Zlý Kněz

Text dotazu

Dobrý den,
v letech 1562/1563 zastával funkci úředníka v Pelhřimově a správce panství Zásmuckého Vilém Zlý Kněz. Bylo by možné o jeho působení zjistit něco více?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme Vám za zajímavý dotaz.

Bohužel se nám o působení Viléma Zlého Kněze z Velikého Lipna nepodařilo zjistit nic soustavnějšího. Přístupné informační prameny na něj odkazují velmi střídmě a pouze v několika málo případech, i z nich můžeme usuzovat na to, co bylo v jeho gesci:

„L. 1580 v úterý po neděli postní Invocavit (22. dubna) pan Jan Sudkovský směnil roli svou nad popravištěm s Jiříkem Křížkem, tak že jest jemu panu Janovi Sudkovskómu on Jiřík Křížek jiné hony rolí, ležící za dvorem a zahradou císařskou, oddal a zfrejmarčil. K směně této přivolil uroz. pan Vilém Zlý Kněz z Velikého Lipna, císaře JMti hejtman na Chlumci.“ (Kašpar)

Ještě jeden podobný zápis: „Pan Pavel Šicha z Ostrova, JMti císařské fišmistr na Chlumci, koupil roku 1574 čtvery hony rolí od pana Martina Sudkovského z Hendrštorfu. Později přikoupil ke statečku svému roli novou, jak vypráví zápis: L. 1575 v pátek před štědrým večerem (dne 23. prosince) s dovolením pana Viléma Zlého kněze z Velkého Lipna, císaře JMti hejtmana na Chlumci, prodali páni konšelé roli pozůstalou po nebožtíkovi Matyášovi pekaři, kteráž slula Štěpánkovská, ležící podle pana Jana Sudkovského role urozenému panu Pavlovi Šichovi z Ostrova, císaře JMti fišmistra na Chlumci, za sumu 75 kop gr. Čes., na kteroužto roli a sumu hned při zápisu zavdal týž pan Pavel 25 kop grošů, ostatek sumy má platiti na leta při vánocích po 25 kop. gr. čes. počna od l. 1576 a tak má platiti až do zaplacení té role.“ (Kašpar)

Dále: „Vilém Oppersdorf z /Českého/ Dubu a Frýdštejna na Slavěicích (Slavaticzych) a Vilém Zlejkněz z (Velikého) Lipna, hejtman na Chlumci, císařští komisaři, uzavírají smlouvu s Jindřichem Talackou z Ještětic na Řestokách (Žestokách): prodávají (schválí-li to císař) Jindřichovi zboží řečené Hory Čelakovské patřící kdysi podlažickému klášteru Panny Marie, totiž ves /Vrbatův/ Kostelec, Boháčovský dvůr u Týna, Cejřov, Louka, Habroveč, Hlína, Vrbětice, Kvasín (Kwaseyn), Dřeveš (Drzewesse), Tisovec, Střítež, Vyhnánov, Včelákov (Czielakow), Bystřice (Bystrcze), Dachov, Čekov, Bošov, Smrček, Miřetice, Stan (Stann) se vším příslušenstvím na 5 000 kop grošů českých, které má zaplatit na Sv. Ducha nebo 2 týdny poté: 1 850 kop si má srazit jako sumu zapsanou podle smlouvy s Václavem Okrouhlickým, dále má u císaře podle jistot 650 kop, vedle toho se do sumy započte 1 000 kop, které dal Mikuláši Walterovi, a dalších 1 000, jež mu dá na sv. Ducha; tehdy dá také zbylých 500 kop císaři a zboží mu bude vloženo do desk a zpraveno městečkem Heřmanovým Městcem s příslušenstvím, jak císaři připadlo po Zikmundu Andělovi z Ronovce. Smlouva byla vyhotovena dvojmo - pro císaře a pro Jindřicha.“ (Beránek-Beránková/SÚA)

Zmiňuje ho také August Sedláček jako vladyku v Kostelci nad Černými Lesy, a to o rok dříve, než je Vámi zmiňovaná působnost na Zásmukách: „Jaroslav (ze Smiřic, koupil Kostelec n. Č. L. v r. 1558) byl pán na slovo vzatý a dobrý hospodář. V Kostelci upravil nynější zámek a kostel zámecký znova (1561) a mnohou pěknou památku po sobě a manželce své Kateřině z Hazemburka zůstavil. V kostele zámeckém zřídil též nový pohřební sklep. Panství rozšířil, přikoupiv k němu 1579 Tuchoraz a 1588 zboží Komořické s vesnicemi. Kromě toho koupil také několik statků jako Koloděje a j., jež potom připojeny k Uhřiněvsi. Na Kostelci měl úředníky vladyckého stavu; takoví byli 1561 Vilém Zlý kněz z Lipna, 1563, 1564 Vácslav Javornický, 1564 Jan Sluštický ze Zruče, 1587-1599 Bedřich Rakvic z Černhauzu. (Sedláček)

Co výše zmíněný vladycký stav, ke kterému podle Sedláčka Vilém Zlý příslušel, vlastně znamená? „Vladyka je označení příslušníka nižší šlechty používané v Království českém a Markrabství moravském zhruba do 16. století. Vladykové byli drobní šlechtici, kteří sídlili na venkovském dvoře či tvrzi a živili se hospodařením na své půdě nebo ve službě panovníkovi jako nižší správní, soudní a vojenští úředníci. Často byli velmi chudí. Ke šlechtě, k urozeným, patřili proto, že byli osobně svobodní a jejich pozemkové vlastnictví bylo zapsáno v zemských deskách. Tato společenská vrstva bývá též nazývána zemani. Někdy se však rozlišuje mezi zemanem a vladykou, kdy je u zemana zdůrazňován vztah k vlastnictví půdy a u vladyky spíše služebná funkce. Od 16. století se v zemích Koruny české již rozlišovaly pouze dva stavy, stav panský (vyšší šlechta) a stav rytířský (veškerá nižší šlechta); titul vladyka postupně zanikl.“ (Wikipedia, kráceno)

Předpokládám, že následující stránku asi dobře znáte: Zlý ve středověku :: Rodokmen Zlých (webnode.cz)

Co se týče panství Zásmuky, oddělení Zámeckých knihoven NM spravuje zásmuckou zámeckou knihovnu. Ta však obsahuje novodobé tituly a pro Vaše účely nebude relevantní.

Pro další informace doporučujeme navštívit archivy za účelem bádání ve fondech:

Státní okresní archiv Pelhřimov: Archiv města Pelhřimov 1379-1945 (1949)

Státní okresní archiv Pelhřimov: Děkanský úřad Pelhřimov 1387-1966

Státní oblastní archiv v Hradci Králové: Velkostatek Chlumec nad Cidlinou (1502) 1545-1949

Státní okresní archiv Hradec Králové: Archiv města Chlumec nad Cidlinou (1525) 1531-1945 (1951)

Fondy Velkostatek Zásmuky v SOA v Praze nebo Archiv města Zásmuky SOkA Kolín vedou mladší písemnosti, není tedy jisté, zda něco objevíte.

Použité zdroje

SEDLÁČEK, August a BUBENÍČEK, Jindřich. Hrady, zámky a tvrze království Českého: Díl 15. Kouřimsko, Vltavsko a J.-Z. Boleslavsko. Online. Šolc a Šimáček, 1927. Dostupné z: https://ndk.cz/view/uuid:6f[…]A9m%20zl%C3%BD%20kn%C4%9Bz. [cit. 2024-01-12].

KAŠPAR, Josef. Šlechtičtí rodové v Chlumci nad Cidlinou ve stol. XVI. Sborník Historického kroužku [online]. 1905, VI(4), 167-173 [cit. 2024-01-12]. Dostupné z: https://librinostri.catholica.cz/download/SbHiKr06-r.pdf

Vladyka. Online. In: Wikipedia: the free encyclopedia. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wi[…]byli%20velmi%20chud%C3%AD.. [cit. 2024-01-12].

BERÁNEK Karel-BERÁNKOVÁ Věra, Guberniální listiny (993) 1261-1937, Inventář SÚA, Praha 1975. Dosupné z: https://www.monasterium.net/mom/CZ-NA/CGL/2623/charter . [cit. 2024-01-12].