Vila Příbram

Text dotazu

Dobrý den, zaujala mne v Příbrami vila č.p. 159 na křížení ulic Nerudova a Aloise Jiráska - dříve v ní byla prý i mateřská škola. Evidentně se ale jedná o zajímavý objekt fukcionalismu z meziválečné éry. Existuje k tomuto domu nějaká literatura, kde by se člověk dozvěděl více o jeho historii, původních majitelích, architektovi atd.? Předem děkuji za jakoukoliv stopu.

Odpověď

Dobrý den,
snažili jsme se k Vašemu dotazu nalézt alespoň nějakou literaturu, bohužel však bezvýsledně. K funkcionalistické architektuře v Příbrami, potažmo domu č. 159 v ulici Aloise Jiráska, nebyl, jak se zdá, vydán žádný článek, studie či pojednání. Je možné, že dům byl zmíněn v dokumentárním cyklu Davida Vávry: Šumná města - Příbram (bohužel, volně na internetu není tento díl dostupný, v publikacích, které  k pořadu vyšly, není Příbram uvedena).

Použité zdroje:
* Online katalog Národní knihovny ČR:  http://aleph.nkp.cz/cze/nkc
* ART - Oborová brána umění a architektury: http://art.jib.cz/vyhledavac
* ANL, ANL+: http://aleph.nkp.cz/cze/anl
* Google Books: http://books.google.cz/
* systém Kramerius: http://kramerius.nkp.cz/

* http://www.cuzk.cz/Dokument.aspx?PRARESKOD=211&MENUID=140&AKCE=DOC:10-DOBRE3


V tomto případě bude nezbytné vycházet z primárních pramenů. Nejvíce informací byste pravděpodobně získal z pozemkových knih, později katastrálních záznamů. Dle informací uvedených na stránkách Katastrálního úřadu v Příbrami ovšem "tyto dokumenty nejsou součástí katastru a nejsou veřejně přístupné. Není možné do nich nahlížet a pořizovat si z nich opisy, výpisy a kopie, a to ani za přítomnosti zaměstnance katastrálního úřadu". Se svým dotazem se proto zkuste obrátit ještě na Státní okresní archiv (http://www.soapraha.cz/pribram) či na Památkovou péči v Příbrami (http://www.pribram-city.cz/index.php?vid=714 ),  doufáme, že Vám zde poradí další možné nevydané informační zdroje.
Svůj dotaz můžete zkusit položit také kolegům z  Uměleckoprůmyslového muzea v Praze (muzeum je taktéž zapojeno do služby Ptejte se knihovny: http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/knihovna-umeleckoprumyslove-musea-v-praze ).

Obor

Umění, architektura, muzeologie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

02.01.2013 13:45

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu