Viktorka z Babičky Boženy Němcové

Text dotazu

Když jsem včera jela vlakem, zaslechla jsem náhodou rozhovor o tom, že Božena Němcová měla pro svou Viktorku předlohu ve skutečné ženě, která taky zešílela.Ale nezemřela tak romanticky, jak je o tom psáno v Babičce. Dožila se prý okolo 60-ti let. Neptala jsem se ve vlaku, aby to nevypadalo, že odposloucháván cizí rozhovory, ale přesto bych se o tom ráda dozvěděla něco víc. Nevíte o tom něco víc?

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu jsem našla tyto informace:
"...příběh Viktorčin tak, jak jej znáte z Babičky. Příběh má reálný základ, tragický konec však neodpovídá skutečnosti. Autorka v tomto případě jistě postupovala podobně jako při úpravě pohádek. Otec Karla Čapka, pocházející z blízkosti Žernova, kde Viktorka sloužila, ji údajně znal jako "malou, s drobným kulatým a svrasklým obličejíčkem jako jablíčko". Viktorka zemřela v 76 letech (+1868), přežila tedy Němcovou o 6 let a byla pohřbena v Červeném Kostelci..."
Zdroj: http://www.bozenanemcova.cz/strany/mbnsal03.htm

Více se můžete dozvědět v České Skalici v expozici o Boženě Němcové viz http://www.bozenanemcova.cz/