Viktorka Boženy Němcové

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká byla vnější a vnitřní charakteristika Viktorky z knihy Babička od Boženy Němcové, děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

služba Ptejte se knihovny neslouží k vypracování slohových, seminárních a jiných prací (viz: Pravidla formulace dotazu. Dostupné z: http://www.ptejteseknihovny.cz/zadani-dotazu). V odpovědi se tedy zaměřuji na prameny, které vám k vypracování charakteristiky Viktorky mohou napomoci.

 Námi dostupné knihy o Boženě Němcové nebo její knize Babička přímou charakteristiku Viktorky neuvádějí. Nejlepším pramenem pro charakteristiku této postavy je kniha sama. S charakteristikou Viktorky se setkáváme již na jejím začátku ve druhé kapitole [s. 6 elektronické verze]. Dále je jí věnována kapitola šestá [s. 51-68, tamtéž], kde se dozvídáme o tom, jak Viktorka vypadala, co pro ni bylo typické, jak se oblékala a chovala. Setkáme se zde s vnější i vnitřní charakteristikou Viktorky.

Pokud tuto knihu nemáte k dispozici, můžete najít na internetu její elektronickou podobu:

NĚMCOVÁ, Božena. Babička [online]. Praha: Městská knihovna v Praze, 2012 [2014-03-13]. Dostupné z WWW: http://web2.mlp.cz/koweb/00/03/34/76/44/babicka.pdf

O Babičce Boženy Němcové se můžete blíže dozvědět např. z publikací:

ČERNÝ, Václav. Knížka o Babičce. Praha: Lidová demokracie, 1963. 117 s.
MUKAŘOVSKÝ
, Jan. Pokus o slohový rozbor Babičky Boženy Němcové, in J. M.: Kapitoly z české poetiky II (Praha: Svoboda), 1948, s. 311–324.
PROKEŠ
, Josef. Babička Boženy Němcové. In Dětský svět v české próze 60. let XX. století. Brno: Masarykova univerzita, 2003. Dostupné též z: http://www.fi.muni.cz/~qprokes/interpretace/ukazky/ukazka6.pdf

O Viktorce Boženy Němcové byla napsána diplomová práce:

ŠVEC, Ondřej. Proměny kritické a umělecké reflexe role Viktorky v Babičce Boženy Němcové (s přihlédnutím k filmovým adaptacím). Pardubice, 2013. Bakalářská práce

Univerzita Pardubice, Fakulta filozofická. Dostupné z: http://dspace.upce.cz/bitstream/10195/49401/3/%C5%A0vecO_Prom%C4%9Bnykritick%C3%A9_I%C5%98_2013.pdf

V následující diplomové práci se postavě Viktorky věnuje jedna z kapitola:

OSIČKOVÁ, Lenka. Srovnání filmových adaptací Babičky Boženy Němcové. Brno, 2008. Bakalářská diplomová práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta. Dostupné z: http://is.muni.cz/th/174261/ff_b/Babicka.txt

Co se týká charakteristiky, jde o popisný slohový útvar, který zachycuje povahové vlastnosti člověka. Všímá si jeho vztahu k lidem, zájmů a schopností, vztahu k povinnostem nebo například práci. Rozlišujeme charakteristiku přímou a nepřímou, vnější a vnitřní. Charakteristika vnější popisuje vnější vzhled (podobu, oblečení, chování), charakteristika vnitřní směřuje k zachycení podstaty osobnosti (popisuje vnitřní vlastnosti osoby, povahu, psychiku).

Prameny:

ČECHOVÁ, Marie. KRČMOVÁ, Marie a MINÁŘOVÁ, Eva. Současná stylistika. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2008, s. 79. ISBN 978-80-7106-961-4.
LEDERBUCHOVÁ
, Ladislava. Průvodce literárním dílem : výkladový slovník základních pojmů literární teorie. Jinočany: H & H, 2002, s. 118-120. ISBN 80-7319-020-6.

Příklady jednoduchých charakteristik naleznete např. v knize:

RUDOLF, Stanislav. Napsali jsme sloh za vás. Praha: Erika, 2000, s. 134-137. ISBN 80-7190-085-0.