Viktor Fischl / Avigdor Dagan: adresa jeho bydliště v Praze po 2. světové válce

Text dotazu

Dobrý den, marně hledám informaci, kde bydlel Viktor Fischl po svém návratu z exilu do Prahy, jmenovitě pak v období kdy pracoval jako tajemník Jana Masaryka na Ministerstvu zahraničí. Dle matné vzpomínky na vyprávění mé matky je možné, že bydlel s rodinou v Dejvicích, v ulici Glinkova (dříve Dvorecká, posléze v letech 1947-1952 Remešská). Moje matka se patrně s rodinou Fischlových v té době znala, neb vyprávěla, že jí před svým vycestováním do Izraele věnovali některé drobnosti ze svého bytu (vily), jmenovitě některé skleněné (nejen broušené ale i lisované) dózy, ale možná i další drobnosti, které mám dnes uchovány doma. Dle rovněž mých matných vzpomínek mohli Fischlovi bydlet konkrétně v Glinkově ulici 4, funkcionalistické vile z roku 1937 (dnes Glinkova vila). Nějaký čas tam nějaké suterénní prostory obývala moje nevlastní teta, a jako zcela malé dítě jsem tam chodíval s matkou na návštěvy. Pamatuji si ale jen zahradu. Je zajímavé, že vila mohla patřit mezi vládní objekty, neb tam posléze v 1. patře bydlel se svou rodinou Bohuslav Sucharda, svého času ministr financí. Tolik mé vzpomínky. Budu velice vděčný pracovníkům Židovského muzea, pokud se jim podaří mé matné informace ověřit a povrdit, tj. že Viktor Fischl s rodinou bydleli po roce 1945 a před svým vycestováním do Izraele právě ve vile v ulice Glinkova 4/1952, Praha 6 - Dejvice.

Odpověď

Dobrý den,

Vaši informaci o bydlišti V. Fischla nejsme schopni potvrdit. Prohlédli jsme dostupné materiály, které máme u nás v knihově a archivu, ale na toto téma jsme nedohledali žádnou informaci. Ve vzpomínkách je tomuto období věnováno minimum prostoru. Můžeme Vám doporučit kontaktovat Archiv hl. města Prahy a jeho fondy, které však nejsou on-line přístupné. konkrétně se jedná o Soupisu pražského obyvatelstva z let 1911–1949. AHMP dále uvádí, že informace z dosud neskenovaných archů starší konskripce jsou zpřístupňovány pouze formou placené rešerše.

http://www.ahmp.cz/index.html?mid=83.

Věříme, že v Archivu by Vám mohli Vaše teze potvrdit.

S přátelským pozdravem za knihovnu ŽMP

Michal Bušek