Videozáznam v provozovně, obchodu

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, zda je podle našeho práva legální pořizovat videozáznam z provozovny (obchodu) a v případě nějaké krádeže předat tento záznam policii ČR?

Odpověď

Dobrý den,
velmi přehledně zpracované informace o provozování kamerových systémů naleznete na stránkách Úřadu pro ochranu osobních údajů (https://www.uoou.cz). Dle metodiky pro splnění základních povinností ukládaných zákonem o ochraně osobních údajů při užívání kamer je potřeba dbát určitých povinností pokud monitorujete prostory obchodu. Nejdříve je třeba rozlišit, zda jsou využívány kamery tak, že je kromě kamerového sledování prováděn také záznam pořizovaných záběrů (obrazový či zvukový) a pokud je účelem pořizovaných záznamů identifikace fyzických osob v souvislosti s jejich určitým jednáním. V těchto případech totiž mluvíme o zpracování osobních údajů, které podléhá oznamovací povinnosti Úřadu pro ochranu osobních údajů podle zákona 101/2000 Sb.

Pokud však provozujete kamerový systém v režimu online/bez záznamu, tak takové provozování není považováno za zpracování osobních údajů ve smyslu zákona 101/2000 Sb., protože postrádá některé jeho charakteristické rysy. Nicméně je potřeba dát pozor na to, že ani v těchto případech není vyloučena  aplikace jiných právních předpisů (např. občanský zákoník, zákoník práce). Pokud je tedy pořizován záznam kamerovým systém v souladu s uvedenými povinnostmi, pořizujete ho tedy legálně.

Dále existuje seznam subjektů, které mohou žádat o poskytnutí tohoto záznamů a mezi ně patří právě také subjekty, kterým je správce systému povinen předat záznamy z kamerového systému na základě zákona, zejména orgány činné v trestním řízení a správní orgány pro vedení přestupkového řízení.

Doporučujeme Vám pročíst celou metodiku, ze které jsme čerpali výše uvedené informace. Metodiku naleznete na adrese https://www.uoou.cz/files/metodika_provozovani_kamerovych_systemu.pdf. Další zajímavé informace můžete nalézt v následujících odkazech ÚOOÚ https://www.uoou.cz/vismo/zobraz_dok.asp?id_ktg=2623&p1=2623.

Dle níže uvedených článků je však třeba dbát na to, aby Vámi pořízený záznam (byť by byl kamerový systém užíván v souladu s výše uvedeným) nebyl nikde zveřejněn (např. vložen na internet - Youtube či poslán do televize, která by ho odvysílala ještě před tím, než by záznam obdrželi příslušné orgány).
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/267470-kradezi-v-obchodech-pribyva-odhalit-je-pomahaji-hlavne-kamery/
http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/dohledove-kamery-sledovaci-system/r~40a8eaaac6d511e391780025900fea04/

S dotazem Vám doporučujeme se obrátit na relevantnější orgány, neboť služba Ptejte se knihovny neposkytuje právní poradenství ani výklad zákonů či věcí souvisejících. Využít můžete např. některou z bezplatných právních poraden, viz http://bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/; http://www.pravnilinka.cz/bezplatna-pravni-poradna-zdarma.html; http://www.potrebujipravnika.cz/podrobne-informace/bezplatna-pravni-pomoc-mimo-rizeni/obcanske-poradny/ - u všech odkazů však doporučujeme pečlivě prostudovat podmínky poradny, neboť některé mohou své služby účtovat, ačkoli se prezentují jako bezplatné.   

Obor

Právo

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

25.05.2015 08:00

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu