Victor Hugo - Bídníci

Text dotazu

Dobrý den, pracuji na referátu o Hugově knize a sháním informace o tom, kolikrát, kdy a kdo tuto knihu přeložil do češtiny, zatím mám zjištěny informace o prvním vydání v ČR, roku 1863. Bylo by možné získat tuto informaci z vaší knihovny? Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den, informace o překladech románu Bídníci od Victora Huga naleznete V České národní bibliografii (ČNB), která je dostupná na adrese http://sigma.nkp.cz/F . Báze obsahuje záznamy dokumentů vydaných na území ČR, ve velké většině se jedná o dokumenty zaslané do Národní knihovny jako povinný výtisk.
Překlady díla zjistíte následujícím způsobem:
V poli "údaj pro vyhledávání" vyberte "název" a do vyhledávacího pole zadejte jméno díla; dále využijte limity na druh dokumentu (kniha; pokud není tento limit zadán, ve výsledku se mohou objevit záznamy např.plakátů) a jazyk dokumentu (čeština), následně se Vám zobrazí 72 výsledků.

Pro porovnání a zajištění úplnosti Vám doporučujeme stejným způsobem vyhledat překlady i v Souborném katalogu ČR (SKC), který je taktéž dostupný na výše uvedené adrese. Souborný katalog obsahuje informace o dokumentech ve fondu českých knihoven, které do něj přispívají. Výsledný počet záznamů se tak může lišit, pro srovnání: vyhledávání Bídníků v českém jazykce přineslo 97 výsledků. Číslo však může být zavádějicí, např. překlad z roku 2001 nakladatelství Academia je dvousvazkové; zatímco Česká národní bibligrafie uvádí oba díly v jednom záznamu, Souborný katalog vytvořil pro každý díl vlastní záznam.