Vička

Text dotazu

Dobrý den ráda bych vás požádala o vysvětlení slova vička z písně ovčáci čtveráci, vy jste naši vičku i tu čočovičku vypásli, děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
je asi hodně lidí, kteří píseň Ovčáci, čtveráci... od mala zpívali a znali, ale co je to vička si nedovedou většinou představit ani v dospělosti. Jedná se o zdrobnělinu botanického názvu rostliny vikev (vicia). Jedná se o pícninu, která se pěstuje buď samostatně, nebo ve směsi s obilím, na zelenou píci nebo na semeno. Je známo několik druhů této rostliny.
Vicia, vikev, rostlina čeledi motýlokvětých, náleží do skupiny vikvovitých, vyznačuje se listy sudozpeřenými, jednopouzdrým luskem dvouchlopným, tyčinkami dvoubratrými. Často je u nás seta s hrachem a ovsem jako tzv.
směska.
Čerpáno z: Ottův slovník naučný. Illustrovaná encyklopaedie obecných vědomostí. Praha: J. Otto, 1907.