vichřice v západních Čechách

Text dotazu

Dobrý den,
bylo by prosím možné zjistit přesné datum vichřice, která někdy ve druhé polovině 80. let způsobila velké škody v západních Čechách?
Snad to mohlo být v letech 1987-1988 na přelomu zimy a jara.

Odpověď

Dobrý den,

podle dostupných informací bylo na území západních Čech v 80. letech minulého století zaznamenáno několik vichřic.

 První, a pravděpodobně nejsilnější, přišla 23. a 24. listopadu 1984. Dle dobového tisku způsobila tato vichřice rozsáhlé škody na lesním porostu a velké škody na majetku. Podrobnější informace k tomu najdete v dobovém tisku, např. v deníku Pravda (např. v článku Vichřice si nevybírala). Tato vichřice je většinou zmiňována v přehledu největších větrných katastrof na území ČR, bývá srovnávána s orkánem Kyrill z roku 2007. Její následky jsou popsány také např. v článku Před třiceti lety ničila kraj vichřice silnější než Kyrill nebo v článku Smutné výročí pro ČEZ. Kyrill způsobil škody za 133 milionů. Další následovala jen několik měsíců poté, konkrétně 2. a 3. února 1985.

Dále je zmiňována vichřice ve dnech 18.–20. ledna 1986. V knize History of Wheather and Climate in the Czech Lands VI: Strong Winds se uvádí, že v Plzni silný vítr poničil střechy mnoha domů, v okolí Klatov popadaly stromy. Dobový tisk ji zmiňuje např. v článku Ve ztížených podmínkách.

 Podle výše zmíněné knihy History of Wheather and Climate in the Czech Lands VI: Strong Winds(s. 364) zasáhlo 9. srpna 1987 Plzeň a okolí tornádo. Bylo zaznamenáno na vojenském letišti v Líních. Trvalo 40 – 60 sekund, rychlost větru byla 133 km/h. Zasáhlo oblast cca 4 km dlouhou a 150 – 250 m širokou. Škody byly vyčísleny na 1 milion Kč.

Použité zdroje

BRÁZDIL, Rudolf; DOBROVOLNÝ, Petr; ŠTEKL, Josef; KOTYZA, Oldřich; VALÁŠEK, Hubert a JEŽ, Jaroslav. History of weather and climate in the Czech Lands VI: strong winds. Brno: Masaryk University, 2004. 377 s. ISBN 80-210-3547-1.

(Ap). Ve ztížených podmínkách. Pravda: List Československé komunistické strany - odbočka Plzeň. 28.1.1986, roč. 67, č. 23, s. 1–2. ISSN 1803-1633. Dostupné také z: https://kramerius.svkpk.cz/[…]/uuid:0ccd64d0-ce01-11de-9da9-000d606f5dc6.

ČTK. Smutné výročí pro ČEZ. Kyrill způsobil škody za 133 milionů. Online. In: Tyden.cz. 18.1.2017. Dostupné z: http://www.tyden.cz/rubriky[…]za-133-milionu_414036.html. [cit. 2024-01-15].

(Pek). Před třiceti lety ničila kraj vichřice silnější než Kyrill. Online. In: iDnes.cz: Zpravodajství. 23.11.2014. Dostupné z: https://www.idnes.cz/plzen/[…]21_165000_plzen-zpravy_jzk. [cit. 2024-01-15].

(Sv). Vichřice si nevybírala. Pravda: List Československé komunistické strany - odbočka Plzeň. 27.11.1984, roč. 65, č. 281, s. 1–2. ISSN 1803-1633. Dostupné také z: https://ndk.cz/[…]/uuid:04dbaab0-302c-11e9-9da6-5ef3fc9bb22f