Více informací o lidech etnika Gin/Jing v Číně

Text dotazu

Dobrý den,

rád bych se zeptal, jestli nemáte nějaké informace o lidech etnika Gin/Jing. Našel jsem něco na internetu (Wikipedie), ale kromě toho, že jsou to potomci Vietnamců, kteří v minulosti emigrovali do Číny a žijí tam dodnes, jsem se moc nedozvěděl. Proto se obracím na Vás a snad se to povede.

Předem děkuji za případnou odpověď

Odpověď

Dobrý den,

Jingové (Jing zú), alternativní označení : Kinh toc, Gin,  jsou vietnamskou etnickou menšinou žijící v jihozápadní  Číně, kam se přestěhovali  z Vietnamu před stovkami let. Dodnes mluví vietnamsky s příměsí kantonského dialektu čínštiny. Žijí hlavně v Zhuangské autonomí oblasti Guangxi. Jingů je jen něco málo přes 28 tisíc, ale toto číslo nezahrnuje dalších přibližně 40 tisíc vietnamských státních příslušníků, kteří v Číně studují nebo pracují.

Kromě čínského písma využívají Jingové k zápisu svého jazyka také vlastní jedinečný zápis nazývaný zinan (vietnamsky chu nom), jehož vznik se datuje do 13. století. Pro většinu Jingů je ale jednodušší používat písmo čínské.

Ostrovy obývané čínskými Vietnamci jsou pokryté subtropickou faunou a florou, jsou bohaté na srážky i minerální zdroje. Záliv Beibu, otevírající se na jih, je ideální lokalitou pro rybolov s více než 700 druhy zde žijících mořských ryb. Kromě ryb se tu loví také perly, mořští koníci a další dary moře - vše využívané v tradiční čínské medicíně. Místní mořská voda je navíc vhodná pro těžbu soli.

Nejdůležitějšími plodinami, které rodí ostrovní půda, jsou vedle rýže také sladké brambory, arašídy, taro, proso a různé druhy subtropického ovoce jako papája, banány či longan. Na velkých plochách rostou v pobřežních bažinách mangrovy, které jsou bohatým zdrojem taninu, základní suroviny pro kožedělný průmysl.

Čínští Vietnamci jsou proslaveni svým antifonálním zpěvem melodických a lyrických písní. Jejich tradiční  nástroje zahrnují dvoustrunné  housle, flétnu, buben, gong i unikátní jednostrunné housle.  Mezi oblíbené tance patří tanec s lucernami, tanec s vonnými tyčinkami  nebo novoroční dračí a lví tanec. Jingové jsou stoupenci buddhismu, taoismu nebo katolictví a slaví identické kalendářní svátky jako Hanové (etničtí Číňané).

Základním dochucovadlem jejich kuchyně je rybí omáčka a rádi vaří pokrmy z lepkavé rýže.

Jingský lidový oděv je jednoduchý a praktický. Tradičně nosí ženy těsně přiléhající krátké haleny bez límce se zapínáním vpředu, se zástěrou ve tvaru kosočtverce a tmavými širokými kalhotami. Muži nosí dlouhý kabát sahající až po kolena převázané opaskem.

Použité zdroje

ŠINDELÁŘ, Pavel. Etnografie Číny. Brno : Masarykova universita 2014.