Prezentace a vnímání

Text dotazu

Dobrý den, marně pátrám po literatuře k tématu
prezentace a vnímání uměleckého díla. Narazila jsem zatím pouze na články v
časopisu artefiletika. Prosím o doporučení autorů, kteří se tomuto tématu
věnují. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

zasíláme Vám několik tipů na knihy pojednávající o umění a jeho vnímání. K dalšímu vyhledávání lze využít i bibliografie u jednotlivých děl. Knihy naleznete na internetové adrese http://www.nkp.cz, záložka Katalogy a databáze, báze NKC,(klíčová slova : umělecké dílo, estetika) :

-Co má člověk z umění a jiné úvahy o umění z let 1911-1937 : [Vydáno ... k výstavě "Dílo Josefa Čapka"] / Josef Čapek ; S předmluvou Vlastimila Rady. -- Vyd. 1. -- V Praze : Výtvarný odbor Umělecké besedy, 1946. -- 98 s.

-Komplexní analýza uměleckého díla : určeno pro posl. všech kateder JAMU. Díl 2.. -- 1. vyd.. -- Praha : SPN, 1990. -- 86 s.

-Obecná uměnověda : Stručný přehled a úvod / Dušan Prokop ; Graf. úprava Karel Stibral. -- Praha : Gryf, 1994. 92 s.

-Co je umění? : texty angloamerické estetiky 20. století / Tomáš Kulka, Denis Ciporanov (eds.) ; [z anglických originálů přeložili Denis Ciporanov ... et al.]. -- Červený Kostelec : Pavel Mervart, 2010. -- 437 s.

-Studie / Jan Mukařovský ; připravili Miroslav Červenka a Milan Jankovič. -- Vyd. 1.. -- Brno : Host, 2000-2001. 2 sv. (556, 598 s.)

-O podstatě uměleckého díla / Romano Guardini ; uspořádal a předmluvu napsal Walter Zahner ; přeložil Karel Šprunk. -- Vyd. 1.. -- Praha : Centrum teologie a umění : Triáda, 2009. -- 165 s.

-Psychologie umění : skripta pro posl. filozofické fak. Univ. Karlovy / Jiří Šlédr. -- 1. vyd.. -- Praha : Karolinum, 1991. -- 205 s

-Umělecké dílo jako znak : z univerzitních přednášek 1936-1939 / Jan Mukařovský ; [doslov a medailon napsal Milan Jankovič]. -- Praha : Ústav pro českou literaturu AV ČR, 2008. -- 137 s. :

-Umělecké dílo literární / Roman Ingarden ; [přeložil Antonín Mokrejš]. -- Vyd. 1.. -- Praha : Odeon, 1989. -- 419 s.

-Umělecké dílo v literatuře a jeho výchovná moc / napsal F.V. Krejčí. -- Praha : Dědictví Komenského, 1903. -- 74 -[Č.záznamu: 002163101]

-Co je umění? : texty angloamerické estetiky 20. století / Tomáš Kulka, Denis Ciporanov (eds.) ; [z anglických originálů přeložili Denis Ciporanov ... et al.]. -- Červený Kostelec : Pavel Mervart, 2010. -- 437 s.

časopisy:

Estetika : časopis pro estetiku a teorii umění. -- Praha : Academia.

Uvedenou literaturu si může vypůjčit na základě průkazu čtenáře,

http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Pro_uzivatele_a_navstevniky&submenu2=16.