Veteráni regimentů Armée Impériale

Text dotazu

Dobrý den,

pokouším se zjistit, zda se pro veterány francouzských regimentů působících v napoleonských válkách používá jakýkoli speciální termín, nějaké čestné formální označení. Pro případ, že se to dělí podle hodností, jde mi o řadové vojáky, mužstvo, nikoliv o poddůstojníky, důstojníky nebo generály. Pokud o takovém člověku hovořím, je v pořádku jej označit jednoduše za "vétéran", nebo je vhodnější nějaký jiný termín? Na internetu jsem se setkala s výrazem "ancien combattant", ale nabyla jsem dojmu, že se jedná o specifické pojmenování z jiného období. Pro obecný francouzský termín označující vysloužilé vojáky (je nějaký výraznější rozdíl mezi veterány a vysloužilými vojáky?) jsem zase našla "soldat à la retraite" nebo "soldat retraité". Bohužel neznám ani základy francouzštiny a o fungovaní francouzské armády napoleonských válek mám jen malé ponětí.

Děkuji Vám za jakýkoli čas, který jste ochotni mé otázce věnovat a přeji hezkou neděli.

Odpověď

Vážená paní (...),

ani po konzultaci s kolegy specializujícími se na francouzskou armádu napoleonského období nám není známo, že by se ve francouzštině používal nějaký zvláštní termín pro veterány napoleonských válek z řad francouzské císařské armády. Označení vétéran považujeme za zcela odpovídající. V literatuře se o vojácích z napoleonské éry může samozřejmě hovořit různě, například v souvislosti s druhem zbraně (např. železné vesty pro kyrysníky, bručouni pro pěšáky atd.), ale rozhodně se nejedná o žádný obecně užívaný terminus technicus pro veterány.

S ohledem na skutečnost, že francouzská historie vojenství skýtá řadu specifik, doporučujeme Vám obrátit se pro potvrzení naší informace ještě na francouzskou ambasádu, respektive na francouzského vojenského přidělence, který by Vám jakožto rodilý mluvčí mohl tuto informaci validovat.

Rozdíl mezi veteránem a vysloužilcem je primárně v tom, že za veterána označujeme vojáky, který se účastnil nějakého polního tažení, respektive sloužil v nějaké válce či ozbrojeném konfliktu. Může se jednat stále o vojáka v činné službě. Vysloužilý voják je oproti tomu voják, kterému již skončil služební závazek a byl propuštěn do civilu či na penzi, přičemž není podstatné, zda během své služby byl někde bojově nasazen.